Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Moja babcia przesadza piwonie wyłącznie w ten sposób. Wiosną jej ogród podziwia każdy
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 16.09.2023 09:02

Moja babcia przesadza piwonie wyłącznie w ten sposób. Wiosną jej ogród podziwia każdy

piwonie
Fot. canva/Viktoria Kuzemko

Kwitnące piwonie wyglądają w ogrodzie zjawiskowo. Od pięknych, dużych pąków wprost nie można oderwać wzroku. Jeśli chcesz przesadzić i rozmnożyć rośliny, to właśnie teraz jest na to najlepszy moment.

Zdradzę Ci, jak piwonie przesadza moja babcia. Jej kwiaty wiosną zdobią całe rabaty i podziwia je każdy. Piwonie są niezwykle delikatne, dlatego też przesadzanie musimy wykonać ostrożnie. Jak dokładnie wykonać ten zabieg?

Jesienią przycinamy piwonie

Piwonie są kwiatami, które nie wymagają częstego przesadzania. Jeśli jednak zauważymy, że kwiaty są w gorszej kondycji i słabo kwitną, warto wykonać ten zabieg. Najlepszym okresem na przesadzanie jest sierpień i wrzesień. 

Jesienią moja babcia przycina kwiaty. Robi to zaraz po pierwszych przymrozkach, kiedy liście zaczynają żółknąć. Dlaczego zabieg jest tak istotny? Ponieważ mobilizuje roślinę do lepszego kwitnięcia wiosną i chroni przed chorobami.

Piwonie są bardzo delikatne i źle znoszą przesadzanie. Moja babcia znalazła na nie jednak prosty sposób. Wystarczy odrobina więcej czasu i uwagi poświęconej kwiatom, by sadzonki pięknie zakwitły w przyszłym sezonie.

piwonie.jpg
canva/bgwalker

Przygotuj piwonie do przesadzania

Moja babcia przed przesadzeniem piwonii obcina wszystkie pędy liściowe do wysokości około 10 cm nad ziemią. Następnie okopuje całą roślinę szpadlem w odległości około 20- 30 cm i podważa razem z całą glebą.

Następnie oczyszcza korzenie z gleby, sprawdza je i dzieli na kilka mniejszych części z pąkami. Korzenie obsypuje mielonym cynamonem, a ścięte łodygi smaruje maścią ogrodniczą. W ten sposób zabezpiecza kwiaty przed chorobami i grzybem.

Jak przesadzić piwonie?

W miejscu, w którym chcesz posadzić kwiaty, przygotuj kilka dołków. Do każdego z nich wsyp kompost, a następnie podzielone części roślin. Teraz wgłębienia wypełnij żyzną, przepuszczalną ziemią i obficie podlej sadzonki.

Jesienią, zanim jeszcze zaczną się pierwsze przymrozki, koniecznie przykryj piwonie dodatkową warstwą kompostu lub torfu, aby zabezpieczyć je przed zimnem. W przeciwnym razie sadzonki się nie przyjmą i wiosną nie zakwitną.

Jesienią zasil swój ogród. Poznaj niezwykle wartościowy nawóz, za który nie zapłacisz ani grosza. Rośliny szybko się odwdzięczą.

piwonie.jpg
canva/Viktoria Kuzenko