DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Moja babcia zimuje dipladenię wyłącznie w ten sposób. Wiosną wypuszcza mnóstwo kwiatów
canva/Leo Malsam

Moja babcia zimuje dipladenię wyłącznie w ten sposób. Wiosną wypuszcza mnóstwo kwiatów

24 grudnia 2023
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Dipladenia jest niezwykle urodziwą rośliną. Wymaga od nas większej uwagi, jednak gdy zapewnimy jej odpowiednie warunki, szybko odwdzięczy się licznymi i przepięknymi kwiatami. Kluczowe jest między innymi stanowisko, podlewanie i nawożenie.

Zimowanie dipladenii musi odbywać się w określonych warunkach. Inaczej z kwiatów wiosną nic nie będzie. Moja babcia zimuje kwiaty wyłącznie w ten sposób. Jej dipladenia co roku zachwyca licznymi kwiatami.

Dipladenia - podstawy pielęgnacji

W pielęgnacji rośliny kluczowe jest stanowisko, odpowiednia gleba, temperatura, nawożenie i podlewanie. Jeśli zapewnimy jej odpowiednie warunki, odwdzięczy się licznymi kwiatami. Dipladenia jest ciepłolubna, najlepiej czuje się w temperaturze około 20 stopni.

Roślina potrzebuje jasnego stanowiska, jednak z rozproszonym światłem. Wtedy zakwitnie. Ziemia w doniczce musi być lekka i przepuszczalna, koniecznie z otworkami na dnie, by umożliwić odpływ wody.

Dipladenię podlewamy wyłącznie wtedy, gdy wierzchnia warstwa ziemi jest sucha. Roślina nie jest odporna na przelewanie i momentalnie choruje. Od wiosny do jesieni regularnie nawozimy roślinę preparatami do roślin zielonych, które są bogate w azot. Dobrze sprawdzą się także fusy po kawie. Azot jest niezbędny do prawidłowego wzrostu.

Dipladenia jesienią wymaga szczególnej uwagi

Na przełomie września i października dipladenię należy przenieść do pomieszczenia, w którym temperatura nie spada poniżej 10 stopni C. To bardzo ważne, ponieważ roślina ta jest ciepłolubna.

Doniczkę stawiamy w miejscu, w którym kwiat ma dostęp do rozproszonego światła. Zimą roślina szczególnie wymaga naszej uwagi. Te triki zdradziła mi babcia. Jej dipladenia każdego roku kwitnie przepięknie.

Zanim przeniesiemy ją jednak w miejsce, w którym będzie zimować, należy usunąć chore części roślin, suche pędy i łodygi.

Jak zimować dipladenię? Wiosną pięknie zakwitnie

Konieczne jest ograniczenie podlewania do minimum. Ziemia musi być lekko wilgotna. Jeśli przelejmy dipladenię, nic z niej nie będzie. Moja babcia radzi również, by o tej porze roku nie nawozić rośliny i pozwolić jej przejść w stan spoczynku.

Pod koniec zimy lub wczesną wiosną ponownie przycinamy dipladenię, czyli usuwamy uschnięte łodygi, kwiaty i za długie pędy. Wtedy wiosną pojawi się na niej mnóstwo pięknych kwiatów.

dipladenia.jpg
canva/gardengg z Pixabay

Zobacz także:

Tych rzeczy nie wolno robić w Wigilię. Sprowadzisz nieszczęście na wszystkich domowników
Papier toaletowy wieszasz od zewnątrz czy od wewnątrz? Test zdradza prawdę o Tobie
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy