DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Mole nienawidzą mojego patentu na te szkodniki. Jest skuteczny, jak nic innego
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.11.2023 14:41

Mole nienawidzą mojego patentu na te szkodniki. Jest skuteczny, jak nic innego

mole ubraniowe
Canva / Tomasz Klejdysz, Getty Images

Mole mogą atakować nie tylko w kuchni. Są też takie, które chętnie rozgoszczą się w naszej szafie. Jednak wypędzenie ich z domu jest równie trudne, jak w przypadku tych, które żerują w kuchni.

Mole ubraniowe to szkodniki, które mogą wyrządzić poważne szkody w naszej szafie. Szczególnie chętnie niszczą ubrania z naturalnych włókien. Podpowiem, jak raz, a dobrze się ich pozbyć.

Skąd biorą się mole ubraniowe?

Mole ubraniowe są zagrożeniem dla naszej garderoby. Szczególnie powinny uważać osoby, które mają w szafie sporo ubrań wykonanych z naturalnych materiałów. Te szkodniki uwielbiają wełnę, kaszmir i bawełnę.

Często nieświadomie przynosimy mole do naszego domu na własnych ubraniach. Czasem to zwierzęta domowe mogą wnieść je do mieszkania na sierści. Owady dostają się do domu też same, na przykład przez otwarte okna lub wentylację.

Mole ubraniowe mogą zniszczyć naszą garderobę. Najbardziej zagrożone są naturalne włókna, z których zwykle wykonane są droższe rzeczy w szafie. Na szczęście mam sprawdzony sposób na te szkodniki. 

mole ubraniowe
Canva / Tomasz Klejdysz, Getty Images

Jak pozbyć się moli ubraniowych?

Niestety, jeśli mamy w szafie ubrania, których za często nie nosimy, możemy nawet nie zauważyć szkodników. W takiej sytuacji szkody mogą być naprawdę poważne. Zwykle, teraz kiedy wyjmujemy wełniane swetry, możemy zaobserwować ślady moli ubraniowych. 

Jeśli zaobserwujemy mole, musimy działać szybko. Na początek warto wyjąć ubrania z naturalnych włókien i wynieść na zewnątrz. W lecie jaja zostaną zniszczone przez słońce. Natomiast zimą pomoże nam mróz. Co możemy zrobić, żeby mole nie wróciły?

Dzięki temu mole nie wrócą

Szafę warto dobrze wyczyścić. Natomiast po sezonie warto wszystkie ubrania wyprać lub dać do czyszczenia. Najlepiej swetry, futra i płaszcze z naturalnych materiałów trzymać w szczelnie zamkniętych workach.

Dobrym sposobem jest również wywieszenie saszetek z lawendą, skórką cytrusów i aromatycznymi przyprawami. Mole nienawidzą ich zapachu. Skutecznością zaskakuje również zwykłe przetarcie półek i wnętrza szafy wodą z octem i olejkami eterycznymi. Po takiej procedurze żaden mol nie decyduje się zamieszkać w moim domu. 

Mole nie będą mogły dostać się do tych elementów garderoby, których aktualnie nie używamy. Dzięki temu będą chronione latem i wiosną.

mole ubraniowe
Canva / Jorge Ferreira, Getty Images

Zobacz też: