Mycie roślin
pixabay.com/(CC0 Domena publiczna)/photochur
Weronika Dadok - 17 Lutego 2021

Mycie roślin z kurzu

Pewnie zastanawiasz się, o jaką konkretnie chodzi czynność? Trudno jest na to wpaść, ale w tym artykule dowiesz się, jak ważne jest regularne mycie roślin. Szczególnie gdy ich liście pokryte są kurzem. Ten zabieg nie jest trudny, ani czasochłonny. Przynosi wiele korzyści, a bez niego nasze rośliny mogą naprawdę ucierpieć.

Mycie roślin doniczkowych to czynność szczególnie ważna. Liście pokryte kurzem mają zapchane aparaty szparkowe, co utrudnia wymianę gazową.

Ogranicza to także parowanie wody i docieranie niezbędnego do życia światła, które i tak w sezonie zimowy jest bardzo ograniczone.

Rośliny pokryte warstwą zanieczyszczeń gorzej rosną i są znacznie bardziej narażone na ataki szkodników i chorób. Kurz wygląda także bardzo nieestetycznie. Poniżej wymienimy kilka świetnych sposobów, które pomogą uporać się z tym kłopotem.

Wilgotna szmatka na zakurzone rośliny

Ta metoda sprawdzi się idealnie w przypadku roślin, które mają duże liście i tych, które kwitną. Należy zwilżyć bawełnianą szmatkę miękką wodą (najlepiej w temperaturze pokojowej).

Domowy środek czyszczący, nie wydasz ani groszaDomowy środek czyszczący, nie wydasz ani groszaCzytaj dalej

Wodę z kranu najlepiej będzie przegotować i zostawić do wystygnięcia. Nie należy stosować preparatów do nabłyszczania liści, ponieważ zapycha to aparaty szparkowe. Nie stosuj także wody z octem, oleju, piwa, skórki od banana, czy płynu do mycia naczyń.

Rośliny pod prysznic

Powyższy sposób sprawdzi się idealnie w przypadku roślin o małych liściach. W tym wypadku powinniśmy wstawić doniczkę z rośliną do wanny lub prysznica i przy pomocy słuchawki, dokładnie i delikatnie opłukać liście.

Pamiętajmy także o zabezpieczeniu ziemi w doniczce, aby nie nasiąkła wodą. Do tego przyda się foliowa torebka. Wystarczy włożyć do niej doniczkę i zawiązać.

Usuwanie kurzy poprzez zanurzenie roślin w wodzie

Dobrym sposobem jest także zanurzanie roślin w wodzie. Trzeba zwrócić szczególną uwagę na to, aby ziemia nie wypadła z doniczki. Zanurzenie powinno trwać kilkanaście sekund. Tę czynność można powtórzyć kilka razy.

Usuwanie kurzu z roślin pędzelkiem lub ściereczką

Jest to bardzo pracochłonną metodą, jednak najlepszą dla roślin posiadających włoski i kolce. Idealnie sprawdzi się także w przypadku roślin, które nie lubią zamaczania.

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News