Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Myjesz okna zimą? Uważaj na „efekt Mpemby”
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 09.12.2023 06:52

Myjesz okna zimą? Uważaj na „efekt Mpemby”

mycie okien
shutter/Stanislav71

Mycie okien, kiedy na zewnątrz jest mróz to nie taka prosta sprawa. Jeśli źle podejdziemy do czyszczenia szyb, efekt będzie odwrotny od zamierzonego. Czy jest w ogóle sens mycia okien w zimie? Na czym polega „efekt Mpemby”?

Już niedługo święta Bożego Narodzenia i sporo osób chciałby dokładnie wysprzątać swój dom. Zdecydowanie największym wyzwaniem są okna, na których w czasie mycia może zamarzać woda. Jak tego uniknąć?

Czy okna w zimie można myć?

Mycie okien w zimie to nie taka prosta sprawa. Przede wszystkim często możemy mieć wrażenie, że cały nasz wysiłek idzie na marne, kiedy tylko kolejny raz spadnie deszcz i śnieg. 

Dla niektórych tradycją jest mycie okien przed świętami Bożego Narodzenia. W ostatnich latach grudzień był dość ciepły, ale w tym roku mamy naprawdę niską temperaturę, a mycie okien jest utrudnione.

Czyszcząc szyby o tej porze roku, musimy uważać na zamarzającą na oknach wodę. Mycie okien w zimie to naprawdę spore wyzwanie. Do tego wszystkiego dochodzi „efekt Mpemby”, o którym wiele osób nie ma pojęcia. 

mycie okien
Canva / pixelshot

Tak nie myj okien zimą

Jeśli planujemy myć okna zimą, musimy wybrać do tego odpowiedni dzień. Najlepiej zabrać się za czyszczenie szyb w suchy, ale pochmurny dzień. Również zimą słońce nie będzie naszym sprzymierzeńcem w czasie mycia okien. 

Kolejną kwestią jest odpowiednie ubranie. Okna często myjemy w naszym domowym stroju, jednak w zimie powinniśmy postawić na ciepłą czapkę, porządny polar i szalki. Tak unikniemy przeziębienia.

Do mycia okien najlepiej wybrać dzień, w którym temperatura ma być dodania. Dzięki temu możemy uniknąć zamarzania wody. Warto pamiętać jeszcze o jednej ważne kwestii. Jak dobrać detergenty i temperaturę wody?

Uważaj na „efekt Mpemby” w czasie mycia okien

Wszystkie osoby, które myją okna zimą, muszą pamiętać o „efekcie Mpemby”. Chodzi o to, że ciepła woda dużo szybciej paruje i zamarza, a to może prowadzić do powstawania smug na oknach.

W sumie do mycia okien powinniśmy używać chłodnej lub zimnej wody. Natomiast do czyszczenia szyb w zimie najlepiej sprawdzą się detergenty na bazie spirytusu. Dzięki temu dużo szybciej uzyskamy lśniące szyby.

mycie okien
Canva / Syda Productions

Zobacz także: