Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Wsyp na talerz i zostaw na noc na parapecie. Zapłacisz 0 zł, a problem zniknie
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 07.12.2023 16:05

Wsyp na talerz i zostaw na noc na parapecie. Zapłacisz 0 zł, a problem zniknie

zaparowane okna
shutter/Nataliia Yankovets

Zaparowane okna i woda zbierająca się na ramach okiennych to znak, że w domu jest słaba wentylacja. Ograniczony przepływ powietrza bardzo szybko skutkuje wikwitami pleśni, która najpierw pojawia się przy oknach, a następnie rozprzestrzenia się po całym mieszkaniu.

Jeśli więc twoje okna parują, reaguj natychmiast. Za 0 zł pozbędziesz się problemu na dobre. Wystarczy, że wsypiesz na talerz produkt, który z pewnością masz w kuchni.

Zimą uważaj na rozwój pleśni w domu

Suszenie prania w pokojach i rzadkie wietrzenie całego mieszkania. To najczęściej popełniane przez nas błędy zimą, które skutkują pojawieniem się wilgoci. W krótkim czasie na ramach okiennych pojawia się także grzyb, który następnie rozprzestrzenia się w błyskawicznym tempie.

Zagrzybiałe ściany to nie tylko problem estetyczny, pleśń jest niebezpieczna dla naszego zdrowia. Zimą, nawet, gdy temperatura spada znacznie poniżej 0 stopni C, powinniśmy codziennie wietrzyć w całym mieszkaniu. 

Jeśli woda skrapla się już na oknach, a szyby parują, pora na zabieg, który wchłonie całą wilgoć i nie dopuści do rozwoju pleśni. Nic nie kosztuje, a działa jak marzenie. Jeśli jednak zauważymy zalążki pleśni na okiennych ramach, przez rozwojem grzyba uratuje nas domowa mikstura.

okna.jpg
canva/Larisa Svirdova

Tak pozbędziesz się wilgoci

W kuchennej szafce mamy dwa produkty, które wykazują działanie higroskopijne, czyli pochłaniające wilgoć. Jest to zarówno sól kuchenna, jak i zwykły ryż. Jeśli masz problem z zaparowanymi oknami, wsyp na głęboki talerz sól i postaw na parapecie na całą noc.

Rano po parze i wodzie zbierającej się na ramach okiennych nie będzie śladu. Sól pochłonie całą wilgoć. Podobnie działa zwykły ryż. Nieugotowane ziarna wsyp na talerz i postaw blisko okna, efekty są bardzo zadowalające.

Co zrobić, gdy na ramach okiennych zaczęła pojawiać się pleśń?

Przede wszystkim zrezygnuj z chemicznych środków. Ich opary są toksyczne i niebezpieczne zwłaszcza dla dzieci, alergików i osób chorujących na astmę. O wiele lepszym sposobem jest zastosowanie papki, która zabija pleśń, a jest w pełni bezpieczna.

Sodę oczyszczoną wymieszaj z octem w takich proporcjach, by powstała gęsta pasta. Nałóż ją na ramy okienne i miejsca, w których pojawił się grzyb i pozostaw na 20 minut. Po tym czasie wyszoruj dokładnie szczoteczką.

Po tym zabiegu spryskaj okna wodą wymieszaną z octem w proporcjach 1:1. Taką miksturą warto co jakiś czas prewencyjnie przecierać szyby. Wtedy nie dopuścisz do rozwoju paskudnego grzyba.

okna.jpg
canva/Gonzalo Calle Asprilla

Zobacz także:

Tagi: Okna pleśń