DomekIOgrodek.pl > Salon > Najgorszy czas do nawożenia paprotki. Wtedy wymaga czegoś 100 razy lepszego
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 19.11.2023 15:15

Najgorszy czas do nawożenia paprotki. Wtedy wymaga czegoś 100 razy lepszego

paproć
YouTube / Make Your Life Greener

Paproć jest przepiękną rośliną doniczkową, jednak wiele osób nie wie, jak ją pielęgnować. Szybko zaczynają pojawiać się suche liście, które szpecą roślinę. Kluczem jest nie tylko odpowiednie stanowisko.

Paprotki stoją na naszych parapetach od lat. Mają gęste liście, które są niezwykłą ozdobą. Jednak jak prawidłowo nawozić paprocie?

Jak dbać o paproć?

Jedni paprocie kochają, a inni ich nienawidzą. Nie da się ukryć, że intensywnie zielone liście nas kuszą, jednak naprawdę łatwo doprowadzić do ich usychania i opadania. Jak prawidłowo zadbać o roślinę?

Przede wszystkim powinniśmy zadbać o regularne podlewanie. To nie jest wszystko, ponieważ z wodą nie możemy też przesadzić. Paprotki powinny mieć stale wilgotne podłoże, ale nie mokre.

Poza tym paprotki domowe lubią sporą wilgotność powietrza, o czym wiele osób zapomina. Ważne jest również prawidłowe nawożenie paproci. W jaki sposób to robić, żeby roślina pięknie się rozwijała?

paproć
Canva / Iryna Olar, Pexels

Jak nawozić paprotkę?

Paproć domowa lubi nawożenie, jednak musimy robić to z głową. Często przesadzamy z dostarczaniem składników odżywczych, a nasza roślina coraz gorzej wygląda. O tej porze roku musimy pamiętać o jednej rzeczy.

Paprotkę co tydzień nawozimy od marca aż do lipca. Po tym czasie nie rezygnujemy z zasilania rośliny, jednak do października paproć należy nawozić co 2 tygodnie. Następnie musimy zmienić preparat, który sortowaliśmy do tej pory. 

Jak nawozić paprotkę zimą?

Kiedy przychodzą chłodniejsze miesiące, możemy całkowicie zrezygnować z nawożenia paproci lub zmienić preparat. Świetnie w tym czasie sprawdzą się fusy z kawy do nawożenia rośliny.

Inną opcją będzie nawóz z suszonych skórek bananów. Wystarczy zmielić je w blenderze i zmieszać z wierzchnią warstwą ziemi.

paproć
Canva / Africa Images

Zobacz też: