Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najlepszy oprysk na mszyce. Wystarczy woda i 1 składnik
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.04.2024 14:02

Najlepszy oprysk na mszyce. Wystarczy woda i 1 składnik

mszyce
Fot. Shutter/Medvedeva Oxana

Wiosna to cudowny czas w ogrodzie. Jednak poza budzącymi się do życia roślinami, musimy liczyć się ze szkodnikami. Owady niedługo zaczną odwiedzać nasze ogrody i niszczyć rośliny.

Szczególnie niebezpieczne w ogrodzie są mszyce, które mogą doprowadzić do obumarcia wielu roślin w ogrodzie. Jak się ich pozbyć? Przeciwko mszycom możemy zastosować domowy oprysk.

Mszyce mogą całkowicie zniszczyć Twój ogród

Na wiosnę w wielu ogrodach zmagamy się z plagą mszyc. Jeśli zima była łagodna, będzie ich naprawdę sporo. Szkodniki możemy zaobserwować już wczesną wiosną, kiedy zaczynają żerować na dopiero rozwijających się pędach.

Owady mogą zniszczyć rośliny w ogrodzie. Kiedy pojawią się pierwsze liście, niedługo mszyce zaatakują również w tym miejscu. Chętnie podjadają kwiatostany, a to może zmniejszyć plony w tym roku. Właśnie dlatego już teraz powinniśmy zastosować oprysk na mszyce.

Walkę z mszycami powinniśmy rozpocząć praktycznie do razu. Wczesna wiosna to idealny moment, żeby ochronić przed szkodnikami rośliny. Idealny oprysk zrobisz sam w domu. Wystarczą dwa składniki.

mszyce
Fot. Canva / nidan, pixabay

Sprawdzony oprysk na mszyce

Przeciwko mszycom możemy stosować preparaty dostępne w sklepach. Jednak to nie jedyna opcja. Idealny oprysk jesteśmy w stanie zrobić sami w domu. Przyda się odrobina wody i zwykłe szare mydło.

Do miski wlewamy 1 litr letniej wody i ścieramy 20 gramów szarego mydła na tarce. Całość dokładnie mieszamy, aż do rozpuszczenia się mydła. Oprysk na mszyce przelewamy do buteleczki z atomizerem. 

Jak stosować oprysk?

Szare mydło jest biodegradowalne, bezpieczne dla roślin, a także motyli i pszczół. Nie musimy obawiać się, że stosując oprysk na mszyce, zaszkodzimy pożytecznym owadom i naturalnym zapylaczom. 

Mieszankę stosujemy profilaktycznie wczesną wiosną. W ten sposób od samego początku sadzonki, młode rośliny i niedawno wypuszczone liście będą chronione przed niebezpiecznymi szkodnikami.

oprysk na mszyce
Fot. Canva / welcomia

Zobacz także: