Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najlepszy termin na sadzenie truskawek. Zbierzesz pełne kosze
Paulina Korzec
Paulina Korzec 16.04.2024 13:42

Najlepszy termin na sadzenie truskawek. Zbierzesz pełne kosze

Truskawki
Fot. YouTube/Ogród na piasku

Truskawki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych owoców. Cenione są za swój niezrównany smak, który przywodzi na myśl beztroskie, letnie dni. Coraz więcej osób decyduje się na samodzielną uprawę tych owoców.

Aby jednak móc cieszyć się tymi smakołykami, warto przestrzegać kilku podstawowych zasad dotyczących uprawy truskawek. Kluczowe znaczenie ma moment wysadzenia krzaczków. Kiedy najlepiej to zrobić?

Polacy kochają truskawki

Czerwone, słodkie owoce to bezsprzecznie jeden z największych rarytasów w letnim jadłospisie Polaków. Truskawki stanowią nieodłączny dodatek do deserów, ciast, koktajli, a coraz częściej także dań wytrawnych, np. sałatek.

By móc cieszyć się nieograniczonym dostępem do świeżych owoców, coraz więcej Polaków uprawia truskawki we własnym zakresie: w ogrodach, na działkach, a nawet na tarasach i balkonach. Jeśli zależy nam na obfitych plonach, warto przestrzegać najważniejszych terminów.

Niezależnie od tego, czy bazujemy na gotowych sadzonkach, czy też samemu przygotowaliśmy rozsadę, wiosna to czas, gdy krzaczki należy umieścić w ziemi. Według doświadczonych ogrodników najlepszym miesiącem na tę czynność jest maj.

Sadzenie truskawek
Fot. Canva Pro/sanddebeautheil

Najlepszy czas na sadzenie truskawek

Czas wysadzenia truskawek do gruntu jest kluczowy dla wzrostu owoców. Moment ten nie powinien nastąpić ani zbyt wcześnie, ani za późno. W okresie wczesnowiosennym często występują przymrozki, które stwarzają ryzyko przemarznięcia sadzonek.

Z kolei zbyt późne posadzenie truskawek sprawi, że rośliny nie zdążą wykształcić odpowiednio mocnego systemu korzeniowego. Jak więc widać, określenie najlepszego momentu na wysadzenie truskawek nie jest proste, ale z pomoc przychodzą wprawieni ogrodnicy.

Wielu specjalistów z zakresu uprawy truskawek uważa, że najlepszy moment na przeniesienie sadzonek owoców do gruntu to czas po 15 maja, kiedy temperatury utrzymują się już na odpowiednio wysokim poziomie.

Jak wysadzić truskawki do gruntu?

Wiemy już, kiedy wysadzić truskawki, pozostaje jeszcze pytanie, jak to zrobić. Sadzonki umieszczamy w oczyszczonej, spulchnionej glebie o lekko kwaśnym odczynie. Dla lepszych efektów uprawy dodajemy nieco kompostu lub obornika.

Na głębokości ok. 10-15 cm umieszczamy sadzonki w specjalnie przygotowanych otworach, które pomieszczą cały system korzeniowy. Krzaczki umieszczamy w linii co 30 cm, natomiast pomiędzy poszczególnymi rzędami pozostawiamy odstęp ok. 60 cm. Tak rozmieszczone sadzonki obficie podlewamy.

Jeśli truskawki sadzimy dość wcześnie, np. w marcu lub po sezonie wegetacyjnym, czyli wczesną jesienią, musimy zadbać o ochronę sadzonek przed przymrozkami. W tym celu stosujemy specjalną włókninę polipropylenową lub też folię perforowaną. Możemy też wysadzić truskawki w tunelu, ale i wtedy warto zadbać o przykrycie sadzonek, stosując agrowłókninę.

Truskawki

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „Ogród na piasku” na YouTube.

Zobacz także: