Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Czym i kiedy nawozić truskawki? Teraz jest kluczowy moment
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 01.04.2024 10:35

Czym i kiedy nawozić truskawki? Teraz jest kluczowy moment

truskawki
Fot. YouTube/infouprawa

Na wiosnę powoli budzą się rośliny w ogrodzie. Właśnie teraz warto je wzmocnić. Odpowiedni nawóz do truskawek sprawi, że w sezonie owoce będą ogromne, a zbiory obfite.

Wiosenne nawożenie truskawek jest bardzo ważne. Dzięki temu pobudzimy rośliny do wzrostu oraz owocowania. Sprawdź, czym najlepiej nawozić truskawki.

Już teraz zadbaj o truskawki

Wiosna to ważny czas w ogrodzie. Za nami już pierwsze prządki. Teraz możemy skupić się na roślinach, które budzą się po zimie. Jeśli wczesną wiosną zaczniemy je nawozić, podziękują nam i obficie zaowocują.

Na zewnątrz jest już wystarczająco ciepło i wiele roślin będzie potrzebowało pierwszego nawożenia. To idealny moment na zasilenie truskawek, ale również poziomek. Istnieje przekonanie, że rośliny te owocują maksymalnie 3 lata, jednak jeśli odpowiednio je wzmocnimy, będą przez wiele lat dawać plony.

Z truskawek warto usunąć już teraz stare liście, a także parę nowych. Wiosną powinniśmy zadbać również o ściółkowanie. Truskawki nie przepadają za towarzystwem chwastów. Czym nawozić rośliny na wiosnę?

truskawki
Fot. YouTube/infouprawa

Czym nawozić truskawki?

Kiedy już zadbaliśmy o ściółkowanie i oczyszczenie grządek, możemy powoli zabrać się nawożenie. Truskawki są dość żarłoczne, dlatego po 2-3 latach gleba jest w naprawdę kiepskim stanie. Sporo osób decyduje się założyć plantację w innym miejscu, jednak znacznie lepszym rozwiązaniem będzie nawożenie.

Na rynku znajdziemy sporo nawozów do truskawek. Możemy również użyć odżywek uniwersalnych, które doskonale sprawdzą się do truskawek. Na wiosnę powinniśmy dostarczyć truskawkom azot, potas oraz fosfor. Nie możemy zapomnieć oczywiście o siarce i magnezie. 

Kilka etapów nawożenia truskawek

Truskawki możemy nawozić również obornikiem. Świetnie sprawdzi się tutaj obornik granulowany, jednak znacznie lepiej użyć go za miesiąc już po wiosennym nawożeniu odżywką uniwersalną.

Jeśli odpowiednio zadbamy o truskawki wiosną, szybko zaczną kwitnąć i owocować. Warto nieopodal grządek zasadzić też rośliny, które przyciągają pszczoły. Dzięki temu plantacja truskawek będzie pełna naturalnych zapylaczy.

truskawki
Fot. YouTube/infouprawa

Zdjęcia pochodzą z kanału „infouprawa” na YouTube.

Zobacz także: