Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Najlepszy termin na wysiew ogórków. Tak robią działkowcy i zbierają wielkie plony
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 14.03.2023 13:01

Najlepszy termin na wysiew ogórków. Tak robią działkowcy i zbierają wielkie plony

najlepszy czas na sianie ogórków
canva/SanerG

Najlepszym czasem na sianie ogórków jest końcówka maja lub początek czerwca. Rośliny lubią ciepło, a gdy temperatura powietrza spadnie poniżej 12 stopni C, zaczynają chorować i marnieć. Ogórki muszą być systematycznie podlewane i posadzone w glebie bogatej w próchnicę. Wtedy zbierzesz wielkie plony.

Jak często podlewać ogórki?

Ogórki są bardzo delikatnymi roślinami i dlatego potrzebują odpowiednich warunków i żyznej gleby, aby szybko urosły i dały bogate plony. Sianie ogórków najlepiej zostawić na przełom maja i czerwca. To właśnie w tym terminie temperatura na dworze jest już stała i nie spada poniżej 12 stopni C. Gdy ziemia jest nieogrzana, ogórki zaczną chorować i gnić.

Do siania ogórków przygotuj ziemię bogatą w próchnicę. Na początku rośliny podlewaj raz na 5- 6 dni. Woda musi mieć temperaturę 20 stopni C. Gdy zacznie się robić ciepło, podlewaj ogórki 2- 3 razy w tygodniu. W upalne lato ogórki podlewaj codziennie, najlepiej z samego rana lub po godzinie 19. Podlewanie nagrzanych od słońca roślin grozi ich uszkodzeniem.

Posadź w ogródku. Mszyce znikną w mgnieniu oka

Ogórki posadź w połowie maja lub na początku czerwca

Ogórki posadź, gdy temperatura na dworze jest ustabilizowana i wynosi 15- 18 stopni C. Najlepszym terminem do siania ogórków jest druga połowa maja, jednak w chłodniejszych częściach kraju pewniejszy jest początek czerwca. 

Ogórki są ciepłolubne. Jeśli temperatura spadnie w okolice 12 stopni C i będzie się utrzymywać przez kilka dni, rośliny zmarnieją. Ogórki są także bardzo wrażliwe na silny wiatr, który powoduje uszkodzenia liści, więdnięcia całych roślin i gorszego wiązania się owoców.

sianie ogórków.jpg
canva/strizhi

 

Jak sadzić ogórki? Kluczowe jest moczenie ziaren i odpowiednio przygotowane dołki w ziemi

Ziarna ogórków włóż w gazę i zanurz w wodzie na 24 godziny. Po tym czasie osusz i posadź. To sprawdzony sposób działkowców, aby rośliny szybciej wykiełkowały. Przygotuj grunt pod sadzenie ogórków: naszykuj dołki o średnicy i głębokości około 30- 35 cm. 

Dołki rób w odstępach około 80 cm. Do dołków wsyp obornik i przysyp go delikatnie ziemią. Następnie wsyp od 3 do 5 namoczonych ziaren ogórków do każdego dołka, zasyp ziemią, ugnieć i podlej.