Największe błędy w pielęgnacji lawendy. To dlatego nie kwitnie
Wielkimi krokami zbliża się czas kwitnienia lawendy. Właśnie teraz z krzaczków wyrastają mocne, zielone pędy, które lada chwila obsypią się drobnymi fioletowymi kwiatkami.
Co jednak, jeśli tak się nie dzieje i lawenda nie kwitnie? Problemy mogą mieć różne podłoże, ale często wynikają z naszych błędów w pielęgnacji tej rośliny. Czego nie wolno robić, uprawiając lawendę?
Jak dbać o lawendę?
Polacy kochają lawendę - to niezaprzeczalny fakt. Efektownie wygląda i pasuje do różnych aranżacji, zarówno do ogrodów w stylu nowoczesnym, jak i rustykalnym. Jest rośliną nie tylko ozdobną, ale też miododajną; przyciąga zapylacze, a odstrasza szkodniki.
Kolejną jej zaletą jest długi okres kwitnienia. W zależności od odmiany, kobiercami lawendowych kwiatów możemy cieszyć się od końcówki maja aż do jesiennych przymrozków . Jak jednak osiągnąć taki efekt?
Lawenda nie jest szczególnie trudna w uprawie, ale wymaga przestrzegania kilku zasad. Jeśli popełnimy błędy w pielęgnacji związane ze źle dobranym stanowiskiem czy nieodpowiednim przycinaniem lub nawożeniem, kwiaty mogą się nie pojawić.
Złe stanowisko dla lawendy
Starania o pięknie kwitnącą lawendę należy zacząć już w momencie jej posadzenia. Roślina kocha ciepło, dlatego idealne dla niej stanowisko powinno być dobrze nasłonecznione, osłonięte od wiatru, ale zapewniające dobrą cyrkulację powietrza. Trzeba też zadbać o minimum 30-centymetrowe odstępy pomiędzy kępkami.
Jeśli posadzimy lawendę zbyt ciasno, w miejscu zacienionym i mocno wilgotnym, nasze krzaczki mogą zostać zaatakowane przez grzyby, np. szarą pleśń, które hamują kwitnienie i sprawiają, że rośliny ozdobne obumierają.
Również przemarznięta roślina nie będzie kwitła, dlatego ciepło musimy zapewnić lawendzie przez cały rok. Podczas przymrozków warto osłonić roślinę włókniną , pamiętając o wietrzeniu i podlewaniu krzaczków w czasie odwilży.
Nie zapominaj o przycinaniu lawendy
Lawenda wymaga regularnego przycinania, by zdrowo rosła i pięknie kwitła. Tu jednak nietrudno o błędy. Jednym z nich jest zbyt mocne i późne cięcie wiosenne - istnieje wtedy ryzyko usunięcia kiełkujących kwiatostanów . Lawendę przycinamy najpóźniej na początku kwietnia.
Również zbyt późne cięcie letnie lawendy to błąd. Młode pędy będą miały mniej czasu na “przygotowanie” się do zimy i będą bardziej narażone na przemarznięcie. Lepiej więc nie zwlekajmy z tym cięciem do jesieni.
Uważaj z nawożeniem i podlewaniem
Często nawozimy lawendę, stosując preparaty bogate w azot? To błąd, roślina będzie rozwijała masę zieloną, zamiast “iść w kwiaty ”. W przypadku lawendy wystarczy tylko trochę kompostu, którym wzbogacimy podłoże na wiosnę.
Lawenda nie lubi także obfitego podlewania, zdecydowanie lepiej znosi suszę. Zadbajmy o drenaż i przepuszczalne podłoże, by odprowadzić nadmiar wilgoci z gleby.
Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału infouprawa na YouTube.
Zobacz także:
- Łączę 2 składniki i podlewam jukę ogrodową. Rośnie jak na drożdżach
- Podlej tym hosty, a szybko urosną. Na odżywkę nie wydasz ani grosza
- Zastąp nią trawnik. Będziesz mieć błyszczący, zielony dywan