Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Mój zamiokulkas zaczął gubić łodygi. Babcia poradziła 1 trik, różnica widoczna była w mig
Kamil Świętek
Kamil Świętek 10.01.2024 08:06

Mój zamiokulkas zaczął gubić łodygi. Babcia poradziła 1 trik, różnica widoczna była w mig

zamiokulkas
shutter/Yuliia Lisiana, canva/Simon

Zamiokulkas to roślina doniczkowa przez wielu uznawana za niemalże niezniszczalną. Bez problemu wytrzyma ona wiele dni bez wody, słońca, czy uprawę w nieodpowiedniej ziemi.

Jednakże zamiokulkas, chociaż jest prawdziwym twardzielem w świecie roślin, nie jest niezniszczalny. Objawami chorób najczęściej są żółknące i opadające liście. Na takie problemy moja babcia ma jednak swoje sposoby. To ona uratowała niegdyś moją małą plantację.

Jak uprawiać zamiokulkasa?

Zamiokulkas to roślina, która niemalże w ogóle nie wymaga pielęgnacji. Należy ją podlewać niezbyt często, zwykle dopiero wtedy, gdy gleba pod rośliną będzie już sucha. W okresie wegetacji roślinę wystarczy nawozić co 2-3 tygodni rozcieńczoną odżywką (robiona z ¼ - ½ porcji).

Zamiokulkas powinien co prawda być uprawiany na stanowisku osłoniętym od przeciągów, w glebie o pH 5,5-6,5, na przykład w mieszance torfu z piaskiem, ale spokojnie, z uniwersalnej ziemi do kwiatów roślina też sobie poradzi.

Zamiokulkas 3.jpg
Canva/photostocker

Dlaczego zamioulkas gubi liście?

Jak już wiecie, zamiokulkas potrafi znieść naprawdę trudne warunki. Z tego względu polecany jest do uprawy dla mało doświadczonych ogrodników, gdyż wybacza wiele.

Moja babcia jednak twierdzi, że nie chodzi tutaj jedynie o łatwość jego uprawy. Zamiokulkas informuje ogrodnika o swoich problemach ze zdrowiem. Tak też żółknące liście oznaczają przelanie rośliny, a pomarszczone jej przesuszenie. To jednak nie wszystko.

Moja babcia zna zamiokulkasy jak własne kieszenie

Moja babcia zdradziła mi coś jeszcze. Jeśli liście i łodygi zamiokulkasa stają się wiotkie i opadają, oznacza to, że roślina wymaga przesadzenia, gdyż jej podłoże jest zbyt mokre i nie odprowadza dostatecznie dobrze nadmiaru wody.

Z kolei plamy na liściach oznaczają, że roślina jest zbyt bardzo narażona na promienie słoneczne. Wystarczy tylko przestawić zamiokulkasa w mniej nasłonecznione miejsce, a problem w mig zniknie. Czyż to nie wspaniała wiadomość?

Zdradzę Wam jeszcze coś. Moja babcia twierdzi, że chorobę grzybową zamiokulkasa, która też objawia się zmianą koloru liści, można wyleczyć przy pomocy czosnku. Znaliście ten patent?

Zamiokulkas 2.jpg
Canva/photostocker

ZOBACZ TAKŻE: