DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nicienie na roślinach – przyczyny występowania i sposoby ich zwalczania
pixabay.com/Hans (CC0 Domena publiczna)

Nicienie na roślinach – przyczyny występowania i sposoby ich zwalczania

11 kwietnia 2021
Autor tekstu: Marta Idzikowska

Nicienie na roślinach – charakterystyka szkodników

Nicienie to bardzo obszerna grupa pasożytów. Szacuje się, że na całym świecie może występować nawet około 10 milionów ich gatunków. Są bardzo malutkie, zazwyczaj ich długość nie przekracza 1 mm, a ich kształt jest cienki i wydłużony. Przez swoje niewielkie rozmiary oraz przezroczysty kolor niezwykle trudno je zauważyć gołym okiem.

Mogą występować w bardzo różnych środowiskach, w glebie, w wodach słonych oraz w wodach słodkich. Ich pożywieniem są bakterie, soki roślin oraz martwa materia organiczna . Większość gatunków jest szkodliwa dla roślin, zwierząt oraz ludzi, istnieją jednak także odmiany, które są pożyteczne dla roślin.

Nicienie na roślinach – objawy występowania szkodników

Jak można rozpoznać obecność szkodliwych nicieni na roślinach? Przede wszystkim po stanie i kondycji naszych roślin. Podstawowym objawem jest brązowienie liści, które zaczyna się od ich nerwów, czyli nekroza. Po jakimś czasie wszystkie liście oraz pędy karłowacieją. Następnie to samo dzieje się z kwiatami oraz owocami. W ten sposób zostaje zniszczona tkanka ochraniająca roślinę, co może powodować wzmożony rozwój niebezpiecznych patogenów grzybowych .

Szkodniki żerują również w ziemi, niszcząc korzenie roślin. Objawia się to powstawaniem charakterystycznych narośli na korzeniach oraz bulwach roślin rosnących pod ziemią. Takie egzemplarze są osłabione, ich prawidłowy rozwój jest zaburzony, a warzywa czy owoce nie nadają się do spożycia. Nicienie atakują właściwie każdy gatunek roślin, odmiany ozdobne, warzywa, rośliny drzewiaste, a nawet trawniki. Objawia się to przede wszystkim żółknięciem i więdnięciem trawy . Jeżeli zauważymy niepokojące oznaki, należy od razu przystąpić do zwalczania uciążliwych szkodników.

Nicienie na roślinach – naturalne sposoby zwalczania szkodników

Możemy spróbować walczyć z nicieniami, wykorzystując do tego naturalne sposoby. Jednym z nich jest przygotowanie wyciągu z czosnku , którego działanie jest dość silne i skuteczne. Należy przygotować 100 g zmiażdżonych ząbków czosnku na około 5 litrów wody . W zależności od potrzeb może zwiększyć proporcje dodając 200 g zmiażdżonych ząbków do 10 litrów wody .

Następnie odstawiamy taką mieszankę na 3-4 dni. Po tym czasie obficie podlewamy rośliny przygotowanym roztworem lub spryskujemy nim podłoże. Dla efektywnego działania substancji należy kilka razy powtórzyć czynność, np. raz na 2 tygodnie. Innym naturalnym sposobem zwalczania szkodników jest posadzenie specjalnych roślin odstraszających nicienie.

Korzenie takich gatunków wydzielają charakterystyczne substancje zapachowe , które im szkodzą. Dzięki temu ich liczba w glebie maleje. Jedną z takich roślin jest aksamitka, którą warto sadzić pomiędzy innymi gatunkami. Aby jej działanie przyniosło jak najlepsze skutki, powinna rosnąć w glebie przez około 3-4 miesiące. Inną rośliną, pomagającą w walce ze szkodnikami, jest szparag lekarski. W swoich korzeniach, łodygach oraz liściach, zawiera szkodliwe dla nicieni substancje i pomaga pozbyć się ich z gleby.

Nicienie na roślinach – specjalne preparaty do zwalczania szkodników

Do walki ze szkodnikami możemy użyć gotowych preparatów, które znajdziemy w sklepach ogrodniczych. Najlepiej wybrać środki pochodzenia naturalnego, przeznaczone do walki z nicieniami. Są bardzo skuteczne, ale nie obciążają one roślin, ani nie zanieczyszczają gleby szkodliwymi substancjami. Mają w swoim składzie odpowiednie szczepy bakterii, które niszczą nicienie .

Ponadto większość z nich regeneruje również system korzeniowy roślin, wpływając pozytywnie na ich ogólną kondycję i prawidłowy rozwój. Przy aplikacji preparatów należy dokładnie stosować się do zaleceń podanych na opakowaniu. Dzięki temu osiągniemy pożądane efekty w walce z uciążliwymi szkodnikami.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Obserwuj nas w
autor
Marta Idzikowska

Wydawczyni portalu Dom i ogródek. Absolwentka architektury wnętrz i kulturoznawstwa. Prywatnie miłośniczka śpiewu, psychologii i kultury queerowej.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy