DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie mieści się w głowie, jak cenne są łupiny czosnku. Nie wyrzucaj ich, rośliny je kochają
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 29.09.2023 18:09

Nie mieści się w głowie, jak cenne są łupiny czosnku. Nie wyrzucaj ich, rośliny je kochają

Łupiny z czosnku
Canva/Yuttapong, Getty Images

Mamy wiele pomysłów na wykorzystanie czosnku w kuchni, bo to jeden z najczęstszych dodatków do wielu potraw. Jest tak intensywny, że może całkiem zmienić ostateczny smak dania. Czosnek jest też niezwykle zdrowy, chętnie sięgamy po niego w chorobie.

Nie dziwi więc fakt, że czosnek lubią też rośliny, a dokładnie jego łupiny. Ile razy obieramy czosnek, zostawmy łupiny, bo możemy je później użyć.

Łupiny z czosnku tak zdrowe jak sam czosnek

Surowy czosnek jest dla wielu zbyt ostry do jedzenia, ale jako dodatek do dań na ciepło i zimno sprawdza się idealnie. Kiedyś wierzono, że odstrasza wampiry. Dziś oprócz zastosowania w kuchni, wiedzie prym wśród roślin leczniczych. Czosnek jest naturalnym antybiotykiem, hamuje rozwój bakterii i pomaga zwalczać infekcje.

Warto wiedzieć, że nie tylko czosnek jest tak zdrowy, ale też jego łupiny. Właściwości zdrowotne łupin czosnku nie są gorsze od samego czosnku. Zawierają witaminy, kwercytynę i pektyny. 

Łupiny z czosnku możemy wykorzystać do inhalacji podczas przeziębienia, w formie domowego syropu na kaszel lub przyrządzić napar i natrzeć nim skórę.

Projekt bez nazwy (17).jpg
Canva/congerdesign, pixabay

Łupiny z czosnku na szkodniki

Łupiny z czosnku warto gromadzić. Zazwyczaj nie dajemy do jednego dania dużych ilości czosnku, więc trzeba uzbierać ich nieco więcej. Jeżeli w ogrodzie czy na działce pojawią się mszyce, zebrane łupiny z czosnku będą jak znalazł. Wykonajmy z nich wyciąg.

Aby opryskać mszyce wyciągiem z łupin z czosnku, musimy zalać łupiny ciepłą wodą i zostawić na cztery dni. Po tym czasie odcedzamy i pryskamy zaatakowane rośliny. Powtórzmy zabieg kilka razy, a mszyce wyniosą się same.

Łupiny z czosnku przedłużą świeżość warzyw

Łupiny z czosnku doskonale sprawdzą się jako środek przedłużający świeżość warzyw. Łupiny wystarczy rozsypać na warzywach poukładanych w skrzyniach. Łupiny z czosnku uchronią je przed zgniciem.

Z obranego czosnku można wykonać odstraszacz na muchy, a łupiny oczywiście zachować. Do kilku ząbków czosnku wbijamy goździki. Mocny zapach obu produktów zniechęci owady do przebywania w ich sąsiedztwie.

Projekt bez nazwy (18).jpg
Canva/Saharosa40, Getty Images Pro

Zobacz także: