DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zmiel kasztany i wymieszaj z wodą. Pozbędziesz się przykrego problemu z ogrodu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 28.09.2023 09:46

Zmiel kasztany i wymieszaj z wodą. Pozbędziesz się przykrego problemu z ogrodu

kasztany
canva/Paul Schraven, canva/Peter Carruters

Mamy jesień, a to idealny moment, żeby skorzystać z jej darów. Pierwsze liście zaczynają spadać z drzew, a wśród nich powoli możemy szukać kasztanów. Orzech są fantastycznym rekwizytem do zabawy z dziećmi, ale przydadzą się też w ogrodzie.

Kasztany mają mnóstwo niezwykłych właściwości. Mogą odstraszyć pająki, które zaczynają szukać schronienia w naszych domach. Jak wykorzystać je w ogrodzie?

Dlaczego warto zbierać kasztany?

Kasztany kojarzą się z jesienią równie mocno, jak kolorowe liście. Dzieci wykorzystują je do zabawy, a my możemy użyć ich do przygotowania ciekawych preparatów. Co warto zrobić z tych orzechów?

Przede wszystkim kasztany świetnie sprawdzą się, jako dodatek do prania. Sprawią, że nasze ubrania będą jeszcze czystsze. Wystarczy rozgnieść je, wsadzić do woreczka na bieliznę i wrzucić do pralki.

To nie jedyny sposób na wykorzystanie kasztanów. Przydadzą się też w ogrodzie. Pomogą pozbyć się mszycy. Wystarczy przygotować prosty oprysk. Jak dokładnie go zrobić? Przyda się parę jesiennych orzechów.

kasztany
Canva / UrosPoteko

Oprysk na mszyce z kasztanów

Do oprysku na mszyce będziemy potrzebować zebrane wcześniej kasztany. Orzechy wrzucamy do blenedar i mielimy na proszek. Proszek z kasztanów możemy wykorzystać na wiele sposobów.

Do oprysku na mszyce przyda nam się jeszcze garnek z wodą. Wsypujemy do niego 10 łyżek proszku z kasztanów i zagotowujemy. Czekamy, aż mieszanka ostygnie. Po tym czasie całość przelewamy do butelki z atomizerem.

Gotowy oprysk stosujemy na rośliny, na których zauważyliśmy mszyce. Poza tym orzechy pomogą wygonić pająki. Wystarczy położyć kasztany na parapecie, a żaden nie wejdzie do domu. Proszek z kasztanów przyda się też w łazience.

Jak wykorzystać kasztany w łazience?

Z kasztanów możemy przygotować płukankę do włosów. Łyżkę proszku mieszamy z litrem wody i taką mieszanką płuczemy włosy. Zostawiamy je na kilka minut, a po tym czasie opłukujemy wodą.

Płukanka z kasztanów sprawi, że włosy będą lśnić i pięknie się prezentować. Warto wykorzystać dary jesieni na różne sposoby.

kasztany
Canva / Hans, pixabay

Zobacz też: