Nie niszcz, ten grzyb wielkości głowy jest zbyt cenny. Zrobisz z niego coś nieziemskiego
Ten nietypowy grzyb możemy spotkać w polskich lasach. Często jest niszczony i uznawany za trujący. Okazuje się, że czasznica olbrzymia ma naprawdę sporo składników odżywczych. Co możemy z niej przygotować?
Czesznica olbrzymia osiąga naprawdę pokaźne rozmiary. Należy do rodziny purchawkowatych. Jak ją rozpoznać i co z niej przyrządzić?
Jak wygląda czesznica olbrzymia?
Czesznica olbrzymia nazywana jest też purchawicą olbrzymią. Może osiągnąć od 10 cm do nawet 60 cm średnicy. Największy okaz został znaleziony w Czechach. Ważył aż 21 kg, a jego obwód wynosił 2 m.
Czesznica olbrzymia jest okrągła i cała biała. Grzyb również środek ma biały. Z czasem może ciemnieć i stopniowo przybierać żółtą, a potem brązową barwę. Wiele osób nie wie, że można ten grzyb jeść.
Grzyb z wyglądu może przypominać wielką piłkę lub czaszkę. Właśnie stąd wzięła się nazwa. Co takiego możemy przygotować z czesznicy olbrzymiej? Ten niezwykły grzyb ma naprawdę sporo składników odżywczych.
Co przygotować z czesznicy olbrzymiej?
Czasznica olbrzymia jest jadalna, jednak wiele osób o tym nie wie. Grzyb ma mało kalorii, dlatego świetnie sprawdzi się dla osób na diecie. Jakie składniki odżywcze znajdują się w tym niezwykłym grzybie?
W czasznicy olbrzymiej jest sporo błonnika i łatwo przyswajalnego białka. Zawiera też fosfor, miedź, selen i potas. Co takiego możemy przyrządzić z grzyba? Świetnie nadaje się na kotlety.
Grzyb kroimy w plastry, obtaczamy w mące, jajku i bułce tartej. Następnie plastry smażymy i nasze kotleciki z czasznicy olbrzymiej są gotowe. Smakują przepysznie. Jednak gdzie możemy znaleźć ten grzyb?
Gdzie znajdziemy czesznice olbrzymią?
Do 2014 roku czasznica olbrzymia była w naszym kraju gatunkiem chronionym. Aktualnie możemy śmiało go zbierać. Rośnie przede wszystkim w północnych regionach naszego kraju. Rzadziej spotkamy go na południu.
Czasznica olbrzymia to niezwykły grzyb o cudownych właściwościach. Warto poszukać go na północy Polski.