Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nie tylko borelioza. Groźna choroba odkleszczowa dotarła do Polski
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 12.09.2023 19:55

Nie tylko borelioza. Groźna choroba odkleszczowa dotarła do Polski

Hepatozoonoza
canva/Andrei310, canva/Willowpix

Właśnie zaczął się drugi okres wzmożonej aktywności kleszczy. Pajęczaków jest więcej niż w czasie wakacji. Trzeba na nie uważać. Poza boreliozą mogą przenosić też hepatozoonoze. Co to za choroba? Kolejne zwierzęta w naszym kraju zaczynają chorować.

Świadomość na temat hepatozoonozy nie jest zbyt duża. Wszystko dlatego, że do niedawna pojawiała się w naszym kraju naprawdę rzadko. Niżej wyjaśniamy, jak jest teraz.

Coraz więcej przypadków hepatozoonozy

Hepatozoonoza jest groźną chorobą odkleszczową. W 2021 roku odnotowano niewiele przypadków zachorowania psów właśnie na tę chorobę. Teraz przypadków jest coraz więcej. Kolejne zwierzęta trafiają do gabinetów weterynaryjnych.

Hepatozoonoza przenoszona jest przez brązowe kleszcze psie. Do tej pory występowały one przede wszystkim na trenie Basenu Morza Śródziemnego. Wraz ze zmianą klimatu dotarły również do Polski.

Hepatozoonoza może stanowić poważne zagrożenie dla naszych czworonogów. Jakie są jej objawy? W artykule wyjaśniamy, na co należy zwrócić uwagę i w jaki sposób dochodzi do zakażenia.

Hepatozoonoza (1).jpg
Canva / RolfAasa, Getty Images Signature

Jakie są objawy hepatozoonozy? Zwróć na to uwagę

Hepatozoon canis jest pasożytniczym pierwotniakiem. To właśnie on jest przenoszony przez brązowe kleszcze. Pierwsze objawy choroby mogą przypominać te występujące w przypadku babeszjozy.

Z początku psy mogą nie mieć apetytu i energii. Niepokojące powinny być problem z poruszeniem się. Weterynarz na początku diagnozuje anemię, a następnie letarg i wyniszczenie organizmu od środka.

Hepatozoonoze młode psy mogą przechodzić praktycznie bez objawowo. Gorzej sytuacja wygląda w przypadku starszych czworonogów.  Okazuje się, że w tym przypadku wynikiem choroby nie jest ukąszeni. Niżej zdradzamy więcej.

Jak dochodzi do zakażenia hepatozoonozą?

Zwierzęta hepatozoonozą zarażają się poprzez zjedzenie brązowego kleszcza. Może się tak stać, kiedy same decydują się wygryźć kleszcza lub chcą się pozbyć pajęczaka chodzącego po ich ciele.

Psiaki przed spacerami powinniśmy odpowiednio zabezpieczać. Warto też dobrze sprawdzić, czy pajęczaki nie ukryły się w sierści po spacerze. Dowiedz się, w jaki sposób chronić siebie i czworonoga przed kleszczami.

Hepatozoonoza
Autor: Patrycja Grzebyk
Tagi: Owady Ogród