Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie tylko do ściółkowania. Z szyszek zrobisz najlepszą odżywkę do swojego ogrodu
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.11.2023 18:46

Nie tylko do ściółkowania. Z szyszek zrobisz najlepszą odżywkę do swojego ogrodu

szyszki
Canva / Elamr Gubisch

W ogrodzie możemy wykorzystać wiele naturalnych elementów, które znajdziemy w czasie spacerów. Ciekawą opcją będą szyszki, które nie tylko nadają się do ściółkowania. Co takiego możemy z nich zrobić?

Jeśli mamy w ogrodzie iglaki, które zrzucają szyszki, warto skorzystać z ich niezwykłych właściwości. Będą cudowną odżywką do rośliny. Wystarczy wiedzieć, jak ją zrobić i w jaki sposób stosować.

Jakie zalety ma ściółkowanie szyszkami?

Iglaki jesienią stają się często naszą zmorą. Pod drzewami gromadzą się ogromne ilości szyszek. Nie wiemy, co możemy z nimi zrobić, a wiele osób nie wie, jak bardzo cenne są. Przydadzą się na przykład do ściółkowania.

Szyszki pomogą zatrzymać wodę i doskonale sprawdzą się jako ściółka pod roślinami. Dadzą nam znać, kiedy ziemia będzie zbyt sucha, ponieważ wtedy zaczynają się otwierać, a w czasie deszczu łuski szyszek się zamykają.

Kolejną ogromną zaleta szyszek jest termoizolacja. Ściółka będzie chroniła rośliny przed przemarznięciem. Jednak to nie jedyny sposób na wykorzystanie szyszek w ogrodzie. Będą niezastąpione dla różanecznika, czy hortensji.

szyszki
Canva / Yaraslau Mikheyeu, Getty Images

Co zrobić z szyszek w ogrodzie?

Szyszki to fantastyczna propozycja na ściółkę, ale nie tylko. Możemy zrobić z nich też naprawdę dobrą odżywkę. Sprawdzi się dobrze do roślin, które lubią kwaśne podłoże i dobrze w nim rosną.

Z szyszek zrobimy kwaśny kompost. Warto przygotować go w osobnym pojemniku, ponieważ nie wszystkie rośliny go polubią. Szyszki sosnowe, świerkowe oraz modrzewiowe rozgniatamy i dzielimy na mniejsze fragmenty.

Szyszki wrzucamy do pojemnika na kompost razem z innymi resztkami organicznymi. Warto dodać też odrobinę nawozu z azotu. Czas dojrzewania kompostu to około 2-3 lata, Do czego możemy go wykorzystać?

Jak wykorzystać kwaśny kompost?

Kwaśny kompost fantastycznie sprawdzi się do roślin, które lubią ziemię o kwaśnym odczynie. Odżywkę z szyszek polubią rododendrony, hortensje, borówki, a także wrzosy i azalie.

Kwaśny kompost z szyszek będzie dobrym rozwiązaniem do zastosowania pod iglakami. Będą po nim przepięknie rosły.

szyszki
Canva / Reemow, Getty Images

Zobacz też:

Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10