Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wrzucaj tego do kompostownika. Zrujnujesz ogród
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 02.04.2024 12:08

Nie wrzucaj tego do kompostownika. Zrujnujesz ogród

kompostownik
Fot. Canva / Imagesines, Getty Images

Kompost jest naprawdę cennym materiałem w ogrodzie. Na wiosnę doskonale sprawdzi się do wzbogacenia podłoża. Jednak wystarczy do kompostownika wrzucić kilka nieodpowiednich odpadów i cały kompost będzie do wyrzucenia.

W ogrodzie warto mieć kompostownik, jednak nie powinniśmy traktować go, jak kosz na wszystkie biodegradowalne odpady. Jeśli chcesz mieść kompost dobrej jakości, sprawdź, co do niego wrzucać.

Jak poprawnie przygotować kompost?

Zrobienie dobrej jakości kompostu to nie taka łatwa sprawa. Przede wszystkim musimy najpierw poszukać najlepszego miejsca na kompostownik. Najlepiej, jeśli nasz kompost będzie można osłonić od deszczu. Dzięki temu możemy regulować ilość wody dostarczanej do masy.

Podstawą będą zdrewniałe fragmenty roślin, które należy położyć na samym dole. Następnie możemy dodać odrobinę zwykłej ziemi, a na nią zielone resztki roślin. Poza tym w kompostowniku mogą lądować pokruszone skorupki jajek i najróżniejsze obierki po warzywach i owocach. 

Wiele osób wrzuca do kompostownika wszystkie resztki, a to może źle się skończyć. Niektórych odpadów lepiej nie mieszać z kompostem. Możemy w ten sposób zepsuć naturalny nawóz i cały nasz ogród.

kompostownik
Fot. Canva / Olga Stock

Tego nie wrzucaj do kompostownika

W kompostowniku lądują naprawdę rozmaite resztki. Jednak są takie rzeczy, których pod żadnym pozorem nie należy do niego wrzucać. Przede wszystkim nie powinniśmy umieszczać w nim chorych fragmentów roślin lub takich zaatakowanych przez szkodniki.

Chore lub zaatakowane przez szkodniki rośliny mogą zniszczyć cały kompost. Rozprowadzając go po ogrodzie, możemy doprowadzić do zainfekowania zdrowych roślin. Jednak to nie wszystko. 

Unikaj tych roślin w kompostowniku

Do kompostownika nie powinniśmy też wrzucać chwastów, zwłaszcza kiedy wypuszczą już nasiona. W ten sposób możemy doprowadzić do prawdziwej plagi chwastów w ogrodzie, rozprowadzając nasiona razem z kompostem.

Kompostownik jest naprawdę cenny i warto mieć go w ogrodzie. Ten naturalny nawóz świetnie sprawdzi się do zasilenia roślin po zimie, jednak musimy uważać, co do niego wrzucamy.

kompostownik
Fot. Canva / y-studio, Getty Images

Zobacz także: