DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Nie wszystkie warzywa zdążą dojrzeć w ogrodzie. Jest na to jednak prosty sposób
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.09.2023 11:46

Nie wszystkie warzywa zdążą dojrzeć w ogrodzie. Jest na to jednak prosty sposób

Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw?
Shutter/Chatham172

Drodzy Czytelnicy, jako że mamy już połowę września, a jesień jest już za rogiem, w ten szczególny czas musimy zadbać o nasze ogrody. Niestety trudny polski klimat nie pozwala na prawidłową uprawę wszystkich owoców i warzyw, na którym nam zależy.

Część z nich musimy zebrać, gdy są one jeszcze niedojrzałe tylko dlatego, aby się nie zniszczyły. Ofiarą naszego klimatu często padają warzywa ciepłolubne. Czy istnieje sposób na to, jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Mamy na to pewne sposoby.

Jakie warzywa należy zebrać niedojrzałe?

Warzywa ciepłolubne, jak sama nazwa wskazuje, bardzo źle znoszą niskie temperatury. Zbliżający się koniec września, zwiastuje koniec upraw dla tego typu roślin. 

W idealnym świecie wszystkie plony zdążyłyby dojrzeć przed przymrozkami. Niestety realia prezentują się inaczej. Czy istnieje jaki sposób na to, jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Okazuje się, że tak. 

Najpierw jednak należy zadbać o to, aby przed pierwszymi przymrozkami zebrać wszystkie warzywa ciepłolubne. O jakich warzywach mówimy? Popularne warzywa ciepłolubne to między innymi pomidory, czy papryka.

Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw w domu.jpg
Canva/Tanjamy, Getty Images

Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Parę słów o pomidorach

Zebrane warzywa ciepłolubne należy przechowywać w określonych warunkach. Powinniśmy je umieścić w widnym, umiarkowanie wilgotnym (do 80%) i niezbyt ciepłym (12-14 stopni Celsjusza) pomieszczeniu. Patent ten idealnie sprawdza się przy pomidorach.

Dobrze do tego celu nadadzą się jasne garaże, widne klatki schodowe, czy werandy. Pamiętajcie, aby przechowując pomidory, pozbawić je szypułek. Dzięki temu nie będą one kaleczyć swoich sąsiadów. 

Ułóżcie je luźno w pojedynczych warstwach w ażurowych, niskich skrzynkach i odstawcie je w wyżej wspomniane miejsca.

Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw? Pora na paprykę

Papryka niestety nie dojrzeje w takich samych warunkach jak pomidory. Powinny one mieć zagwarantowane ciepłe miejsce (około 20-25 stopni Celsjusza). Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw takich jak papryka? Warzywa warto umieścić w papierowych torbach albo okryć je folią. Ten patent działa cuda.

Pamiętajcie, że papryka traci wodę szybciej niż pomidor, dlatego też wymaga bardziej wilgotnych stanowisk, w których jest przechowywana. Istnieje jeszcze jeden patent na to, jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw.

Jeśli umieścicie pomidory i papryki obok dojrzałych jabłek, powinny one szybciej dojrzeć. Jeśli jeszcze nie próbowaliście tego sposobu, koniecznie go przetestujcie.

Jak przyspieszyć dojrzewanie warzyw - przechowywanie.jpg
Canva/pixelshot
Polecane