Nie wyrzucaj łusek po cebuli. Zasil rośliny, plony będą większe
Cebula to stereotypowe warzywo narodowe. Trzeba przyznać, że Polska cebulą stoi. Jak kraj długi i szeroki, tak próżno szukać ogrodu bez tego warzywa, nie wspominając o kuchniach.
Co ciekawe, mało kto wie, że warzywo to można wykorzystać w pełni. Robiliście kiedyś nawóz z łusek po cebuli? Jeśli nie, to koniecznie musicie wypróbować ten patent.
Dlaczego warto robić domowe nawozy?
Chociaż o nawozach napisano i powiedziano już niemalże wszystko, wciąż wiele osób instynktownie wybiera specjalistyczne, chemiczne preparaty.
Nie jest to błędem, a raczej bardziej przepłacaniem za produkt. Domowe nawozy są nie tylko bardziej ekologiczne, ale również o wiele tańsze. Mitem jest również założenie, że są one trudne w przygotowaniu.
Przykładowo wykonanie nawozu z cebuli kosztować Was będzie okrągłe zero złotych, jeśli oczywiście na co dzień wykorzystujecie ją w kuchni. Gwarantujemy wam, że przygotowanie zaproponowanego przez nas nawozu nie zajmie Wam więcej czasu niż zaparzenie herbaty.
Właściwości łusek cebuli
Wiele prawdy jest w starej jak świat tezie, że w skórce jest najwięcej witamin. Nie inaczej jest ze wspomnianą cebulą.
Łuski cebuli bogate się w takie związki jak: żelazo, potas, magnez, miedź, mangan, wapń, selen, bor, witaminy z grupy B, witaminę C oraz witaminę E. To prawdziwa bomba witaminowa.
Jak wykonać nawóz z łusek cebuli?
Aby przygotować nawóz z łusek cebuli, należy przygotować 1.5 litrowy lub większy słoik i wypełnić go łuskami cebuli. Następnie całość zalewamy litrem ciepłej wody i zakręcamy słoik.
Preparat powinien 24 godziny odstać w chłodnym, zacienionym miejscu. Po tym czasie przecedzamy roztwór. Tak przygotowany preparat nie wymaga rozcieńczenia, chociaż oczywiście możecie to zrobić, jeśli uznacie, że mieszanka jest za mocna.
Śmiało możecie podlewać nim rośliny raz w tygodniu. Wspaniale zasili kwiaty doniczkowe, np. storczyki. Zwiększy plony warzyw, między innymi ogórków i pomidorów, a także owoców, choćby porzeczek i agrestu. Dzięki temu prostemu zabiegowi nie poznacie własnych plonów. Gwarantujemy wam, że po jego zastosowaniu nigdy więcej nie wrócicie do chemicznych odpowiedników.
ZOBACZ TAKŻE:
- Japońska metoda uprawy ogórków. Rosną szybciej
- Duży błąd w uprawie czosnku i fasoli. Tym ich nie podlewaj
- Chcesz mieć dorodne hortensje? Zmieszaj z wodą 1 składnik i podlej