Nie wyrzucaj skórek po bananach. Zrobisz z nich idealną odżywkę
Skórka po bananie ma więcej zastosowań, niż można by przypuszczać. Nie tylko przewraca postacie w kreskówkach, ale jest także świetną odżywką dla roślin. Tania, naturalna odżywka do ogrodu istnieje i nazywa się skórka po bananie.
Skórka po bananie i jej właściwości
Skórki po bananach zawierają szereg właściwości wspomagających wzrost roślin.
Bogactwo minerałów i związków organicznych w nich zawartych są idealnym podłożem pod naturalne nawozy dla roślin.
W skórce po bananie znajduje się między innymi: potas, fosfor, siarka, kwas krzemowy, magnez i wapń. Tworząc kompost pod pomidory, banan stanowi jego nieodłączny element.
Warto jednak zaznaczyć, że mowa o czystej skórce po bananie. Przed wykorzystaniem powinny one poleżeć w roztworze letniej wody i sody oczyszczonej (2 łyżeczki na 1 litr wody) około 10 minut, aby pozbyć się wszelkich chemikaliów, które stosuje się na plantacji.
Kupując banany BIO proces ten można pominąć.
Jak przygotować odżywkę dla roślin ze skórki po bananie?
Istnieje wiele rodzajów metod przygotowywania odżywki dla roślin ze skórki po bananie. Wśród nich wyróżnia się między innymi:
- Zakopanie skórek – sposób ten fantastycznie użyźnia glebę. Zakopując skórki 2-3 tygodni przed sadzeniem roślin ubogacamy glebę w wiele składników odżywczych,
- Wyciąg ze skórek bananów – tworzy się poprzez umieszczenie świeżej skórki badana w słoiku, do którego wlewa się ciepłą wodę i odstawia na 2 dni w ciemne miejsce. Tak przygotowany roztwór rozcieńcza się 1:1 z wodą i podlewa nim rośliny. Odżywa ta odstrasza także mszyce od roślin. Wystarczy tylko spryskać liścia rośliny wspomnianym preparatem
- Sproszkowana skórka po bananie – to jedna z trudniejszych metod. Należy oczyścić skórkę miąższu i dokładnie ją wysuszyć. Tak przygotowaną skórkę po bananie mieli się w młynku na proszek i gotowe. 1-2 łyżeczek proszku na jedną doniczkę wystarczy na miesięczne odżywienie roślin doniczkowych.
Skórka po bananie jako nawóz na skalę masową?
Skórka po bananie może być wspaniałą bazą pod domową gnojówkę. Zdecydowanie ta wersja najlepiej nada się do użyźnienia gleby. Rozdrobnione skórki banana wystarczy zaleć wodą i odstawić na dwa tygodnie w ciemne miejsce gdzie zachodzi proces fermentacji. Po tym czasie preparat należy wymieszać w stosunku 1:10 z wodą, a następnie podać nim rośliny, bądź kompost, ubogacając go w dodatkowe składniki.
Uwaga, stosowanie tej metody wymaga środków ostrożności. Preparat wydziela bardzo intensywny zapach. Powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci. Nie zaleca się używanie preparatu w mieszkaniach.
Drodzy Czytelnicy – znaliście takie zastosowanie skórki po bananie?