DomekIOgrodek.pl Ogród i taras Nie wyrzucaj, zrób gnojówkę. Pomidory i borówka ją uwielbiają
Fot. YouTube/W Szumilesie

Nie wyrzucaj, zrób gnojówkę. Pomidory i borówka ją uwielbiają

8 kwietnia 2024
Autor tekstu: Magdalena Patacz

Mniszek lekarski rośnie niemal wszędzie. Znajdziemy go w naszych ogródkach, parkach, skwerach, lasach, łąkach. Nie wyrzucaj rośliny, jeśli pojawiła się na twoim trawniku. Zerwij ją i wykorzystaj do zrobienia nawozu.

Gnojówka z mniszka lekarskiego jest bogatym źródłem niezbędnych dla warzyw i owoców substancji odżywczych. Ponadto chroni przed chorobami i szkodnikami. Gnojówka nie pachnie tak, jak inne fermentujące nawozy, co jest kolejnym powodem, by ją przygotować.

Mniszek lekarski wzmocni rośliny

Mniszek lekarski jest rośliną bogatą w białko, flawonoidy, a także składniki mineralne i witaminy. Zawiera fosfor, potas, żelazo, krzem, magnez, a także witaminy z grupy B oraz witaminę C. W soku znajduję się ponadto taraksacyna o działaniu leczniczym.

Nic więc dziwnego, że roślina znalazła zastosowanie nie tylko w ogrodnictwie, ale i medycynie ludowej. Gnojówka z mniszka lekarskiego to najlepszy nawóz do warzyw, owoców, drzew i roślin ozdobnych. Pomidory i borówka wprost go uwielbiają.

Gnojówka z mniszka lekarskiego pobudza rośliny do prawidłowego wzrostu, dostarcza im niezbędnych wartości odżywczych i chroni przed mszycami i innymi szkodnikami. Wzmacniając rośliny, chroni je także przed wystąpieniem chorób bakteryjnych i grzybowych, które mogą zniszczyć całe uprawy.

gnojówka z mniszka lekarskiego.jpg
Fot. Canva/PublicDomainPictures z Pexels

Jak zrobić gnojówkę z mniszka lekarskiego?

Do przygotowania gnojówki wykorzystasz i kwiaty i liście mniszka. Rośliny posiekaj dość drobno i włóż do wyższego wiadra na ⅓ jego wysokości. Uzupełnij deszczówką lub odstaną wodą. Rozdrobnione liście i kwiaty szybciej sfermentują.

Wiadro odstaw w zacienione miejsce w ogrodzie. Co kilka dni przemieszaj całość. Gdy na powierzchni przestaną pojawiać się bąbelki, oznacza to, że gnojówka jest gotowa. Proces fermentacji trwa 2-4 tygodnie.

Jak stosować gnojówkę? Jakie rośliny możną nią podlewać?

Gdy gnojówka z mniszka lekarskiego będzie już gotowa, posiekane części roślin wrzuć do kompostownika. Płyn rozcieńczaj z wodą w proporcji 1:10 (w przypadku borówki amerykańskiej i innych roślin kwasolubnych w proporcji 1:15). Stosuj co 2- 3 tygodnie.

Gnojówka z mniszka sprawdzi się nie tylko do borówki i pomidorów. Możesz podlewać nią także inne rośliny w ogrodzie, jak:

  • paprykę
  • sałatę
  • jarmuż
  • drzewka owocowe
  • agrest
  • porzeczkę
  • truskawki
  • maliny
  • kwiaty i krzewy ozdobne.

Zobaczysz, że w krótkim czasie ogród i warzywnik zmienią się nie do poznania. Rośliny będą zdrowo rosły i będą bardziej odporne na działanie czynników zewnętrznych, w tym szkodniki, bakterie i grzyby.

gnojówka z mniszka lekarskiego.jpg
Fot. Canva/fotokostic

Zdjęcie wyróżniające pochodzi z kanału „W Szumilesie” na YouTube

Zobacz także:

Masz na lodówce magnesy? Szybko się ich pozbądź. Ten powód cię przekona
Z jednego krzaka zbierzesz wiele skrzynek ogórków. Dzięki nawozowi cukrowemu
Obserwuj nas w
autor
Magdalena Patacz

Wydawca portalu Domek i Ogródek. Prywatnie fanka klasycznego rocka, kryminałów i egzotycznych roślin doniczkowych. Codziennie przygotowuję dla was garść newsów i porad, by ułatwić wam porządki i zdradzić, jak pielęgnować kwiaty, by były piękne i zdrowe.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@domekiogrodek.pl

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@domekiogrodek.pl
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy