Niebieski storczyk
pixy.org/Carlie Horrigan (CC0 Domena publiczna)
Marta Idzikowska - 14 Stycznia 2021

Niebieski storczyk. Zaskakujące fakty

Niebieski storczyk wygląda bardzo oryginalnie - to chyba przyzna każdy. Jednak nie wszyscy są jego zwolennikami, chociażby dlatego, że aby uzyskać wyjątkowy kolor, wstrzykiwany jest w niego barwnik. Poza tym, przy kolejnych kwitnieniach ten kwiat może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Przeczytajcie więcej, zanim zdecydujecie się na zakup.

Storczyki to piękne kwiaty, które mają ogromną ilość miłośników. Zwykle te, które mamy w domach, charakteryzują się różowym, fioletowym lub białym kolorem. Na rynku pojawia się też dość kontrowersyjny pod pewnymi względami i bardzo oryginalny niebieski storczyk. Dzisiaj omówimy dokładniej, czym charakteryzuje się ten kwiat.

Niebieski storczyk - skąd się bierze ten niesamowity kolor?

Aby uzyskać ten wyjątkowy, niebieski kolor, specjalnie selekcjonuje się białe kwiaty. Dzięki temu łatwiej jest je zabarwić. W momencie, gdy pędy kwiatostanowe zaczynają rosnąć, wstrzykuje się niebieski barwnik - zwykle naturalny, używa się także błękitu metylenowego, popularnego w farmacji i akwarystyce.

System przewodzący storczyka zajmuje się resztą - barwnik jest transportowany do rozwijających się kwiatów, i tak powstaje ich niezwykła barwa. Taki zabieg może być dla storczyka niebezpieczny - istnieje ryzyko infekcji lub uszkodzenia, dlatego całość musi odbywać w specjalnych, sterylnych warunkach.

Niebieski storczyk - czy jego kwiaty zawsze będą miały taki kolor?

Tutaj dochodzimy do punktu, który wielu osobom może się nie spodobać - otóż nasz storczyk po zakupie nie zawsze będzie niebieski. Jego kwiaty przy kolejnych kwitnieniach są po prostu białe, a jeśli nam się poszczęści - jasnoniebieskie.

Pani Marta znalazła w ogrodzie coś niesamowitego, „Zrobiłam sensację na pół wsi”, wygląda zatrważającoPani Marta znalazła w ogrodzie coś niesamowitego, „Zrobiłam sensację na pół wsi”, wygląda zatrważającoCzytaj dalej

Ważne, abyśmy mieli tego pełną świadomość - niebieski storczyk jest zazwyczaj droższy od tradycyjnego, dlatego niektórzy mogą czuć się oszukani, gdy jego niezwykły kolor szybko przeminie.

Nie warto też eksperymentować z barwieniem kwiatów na własną rękę - to raczej nie do wykonania w warunkach domowych. Na pewno nie używajmy nawozu do zmieniania koloru kwiatów hortensji - taki nawóz zawiera szkodliwe dla niego związki chemiczne. Może się to skończyć fatalnie, np. zbytnim zakwaszeniem i zasoleniem podłoża.

Pielęgnacja niebieskiego storczyka - czy czymś się różni?

Barwiony storczyk raczej nie wymaga innej pielęgnacji niż naturalny. Przygotujmy mu stanowisko na parapecie okiennym, gdzie dociera najwięcej światła, a latem przenieśmy w miejsce, gdzie światło nieco bardziej się rozprasza.

Zapewnijmy naszemu storczykowi dobrze przepuszczalne podłoże - pamiętajmy, że w naturze są one roślinami epifitycznymi, co oznacza, że nie rosną w ziemi, a w koronach drzew. Za tym idzie również specyficzny sposób podlewania. Raz w tygodniu wykonajmy zanurzenie doniczki w wodzie, a po wyciągnięciu poczekajmy, aby odpłynął jej nadmiar. Następnie włóżmy storczyka ponownie w osłonkę.

Zadbajmy o spryskiwanie kwiatów wodą raz na jakiś czas, co miesiąc warto również podlać je rozcieńczonym, specjalistycznym, dedykowanym storczykom nawozem.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek:

Następny artykuł
Nie przegap żadnych najciekawszych artykułów! Kliknij obserwuj domekiogrodek.pl na:Obserwuj nas na Google News Google News