DomekIOgrodek.pl
Niebieski storczyk

pixy.org/Carlie Horrigan (CC0 Domena publiczna)

Niebieski storczyk. Zaskakujące fakty

14 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Niebieski storczyk wygląda bardzo oryginalnie - to chyba przyzna każdy. Jednak nie wszyscy są jego zwolennikami, chociażby dlatego, że aby uzyskać wyjątkowy kolor, wstrzykiwany jest w niego barwnik. Poza tym, przy kolejnych kwitnieniach ten kwiat może nas

Storczyki to piękne kwiaty, które mają ogromną ilość miłośników. Zwykle te, które mamy w domach, charakteryzują się różowym, fioletowym lub białym kolorem. Na rynku pojawia się też dość kontrowersyjny pod pewnymi względami i bardzo oryginalny niebieski storczyk. Dzisiaj omówimy dokładniej, czym charakteryzuje się ten kwiat.

Niebieski storczyk - skąd się bierze ten niesamowity kolor?

Aby uzyskać ten wyjątkowy, niebieski kolor, specjalnie selekcjonuje się białe kwiaty. Dzięki temu łatwiej jest je zabarwić. W momencie, gdy pędy kwiatostanowe zaczynają rosnąć, wstrzykuje się niebieski barwnik - zwykle naturalny, używa się także błękitu metylenowego, popularnego w farmacji i akwarystyce.

System przewodzący storczyka zajmuje się resztą - barwnik jest transportowany do rozwijających się kwiatów, i tak powstaje ich niezwykła barwa. Taki zabieg może być dla storczyka niebezpieczny - istnieje ryzyko infekcji lub uszkodzenia, dlatego całość musi odbywać w specjalnych, sterylnych warunkach.

Niebieski storczyk - czy jego kwiaty zawsze będą miały taki kolor?

Tutaj dochodzimy do punktu, który wielu osobom może się nie spodobać - otóż nasz storczyk po zakupie nie zawsze będzie niebieski. Jego kwiaty przy kolejnych kwitnieniach są po prostu białe, a jeśli nam się poszczęści - jasnoniebieskie.

Ważne, abyśmy mieli tego pełną świadomość - niebieski storczyk jest zazwyczaj droższy od tradycyjnego, dlatego niektórzy mogą czuć się oszukani, gdy jego niezwykły kolor szybko przeminie.

Nie warto też eksperymentować z barwieniem kwiatów na własną rękę - to raczej nie do wykonania w warunkach domowych. Na pewno nie używajmy nawozu do zmieniania koloru kwiatów hortensji - taki nawóz zawiera szkodliwe dla niego związki chemiczne. Może się to skończyć fatalnie, np. zbytnim zakwaszeniem i zasoleniem podłoża.

Pielęgnacja niebieskiego storczyka - czy czymś się różni?

Barwiony storczyk raczej nie wymaga innej pielęgnacji niż naturalny. Przygotujmy mu stanowisko na parapecie okiennym, gdzie dociera najwięcej światła, a latem przenieśmy w miejsce, gdzie światło nieco bardziej się rozprasza.

Zapewnijmy naszemu storczykowi dobrze przepuszczalne podłoże - pamiętajmy, że w naturze są one roślinami epifitycznymi, co oznacza, że nie rosną w ziemi, a w koronach drzew. Za tym idzie również specyficzny sposób podlewania. Raz w tygodniu wykonajmy zanurzenie doniczki w wodzie, a po wyciągnięciu poczekajmy, aby odpłynął jej nadmiar. Następnie włóżmy storczyka ponownie w osłonkę. 

Zadbajmy o spryskiwanie kwiatów wodą raz na jakiś czas, co miesiąc warto również podlać je rozcieńczonym, specjalistycznym, dedykowanym storczykom nawozem.

Źródło: kobieta.onet.pl

Artykuły polecane przez redakcję Domek i Ogródek

  • Marcin Tyszka ma w domu dżunglę. To aż 2 tys. roślin

  • Banalne triki na błyskawiczne wysuszenie prania

  • Musisz robić jedną dziwną rzecz, aby twoje kwiaty szybciej urosły

Podobne artykuły

Ogród

Turkuć podjadek – jak się go pozbyć?

Czytaj więcej >

Ogród

Juka domowa: Jak uprawiać tę egzotyczną roślinę?

Czytaj więcej >

Ogród

Lubczyk ogrodowy – uprawa i pielęgnacja

Czytaj więcej >

Ogród

Liliowce – stwórz kolorowy zakątek w swoim ogrodzie

Czytaj więcej >

Ogród

Lawenda podbija polskie skalniaki

Czytaj więcej >

Ogród

Narcyzy w domu i ogrodzie

Czytaj więcej >