Nigdy nie kupuj tych ręczników papierowych. Zawierają niebezpieczne i toksyczne substancje
Nie wyobrażamy sobie życia bez wsparcia rolek kuchennych. Szybko chłonne, mimo że jednorazowe są zdecydowanie wygodniejsze w użyciu niż ścierka, która schnie dość długo. Niemniej, czy na pewno są takie bezpieczne zarówno dla nas, jak i środowiska? ÖKO-TEST Magazin przeprowadziło testy ręczników kuchennych. Wyniki są zaskakujące.
Szkodliwa substancja w ręcznikach kuchennych
Podczas badań przeprowadzonych przez ÖKO-TEST Magazin , gdzie przetestowali 20 produktów, tylko jeden z nich otrzymał ocenę "bardzo dobrą", pozostałych 13 "dobrą". Nie zabrakło również takiego z wynikiem "słaby".
Chodzi o ręczniki kuchenne firmy Budni Küchentücher Recycling. Odkryto w nich zbyt dużą ilość składnika chloropropanolu 3-MCPD. Związek ten jest produktem powstającym w czasie procesu rozszczepiania żywic syntetycznych, jakich używa się do ustabilizowania tworów papierniczych. Służą m.in. do wzmocnienia ich, przez co zmoczone w wodzie nie rozerwą się.
Mimo że w kontakcie z wodą uwalniają się tylko niewielkie jego ilości i tak konsumenci powinni być ostrożni. Związek ten nie jest dobry dla naszego zdrowia.
Dlatego, jeśli już bardzo chcemy mieć w swojej kuchni rolki kuchenne, warto sięgnąć po produkty z wysoką notą:
-
Rewe Beste Wahl Eco Recycling
-
Edeka Naturliebe
-
Happy End Bee Happy!
-
Alouette
-
Kokett 4
Większość z nich dostępna jest w sklepach znajdujących się na terenie kraju. Chodzi tutaj o takie sklepy jak Rossmann czy Aldi.
Czasami lepiej zrezygnować z ręczników kuchennych
Ich produkcja pozostawia spory ślad węglowy, a do tego zużywa bardzo dużo wody i energii. Co więcej, aby móc stworzyć biały papier, potrzebny jest chlor do jego wybielenia.
Niestety związki chloru są niebezpieczne zarówno dla człowieka, jak i środowiska. Do wód razem ze ściekami dostają się także trujące dioksyny, jakie są pozostałościami poprodukcyjnymi.
Do tego ograniczenie używania ręczników papierowych zminimalizuje wycinkę drzew, które są niezbędne do prawidłowego działania całego ekosystemu. Poza tym oszczędzimy przy okazji nasze wydatki, a pieniądze będzie można odłożyć na zakup czegoś innego i mniej szkodliwego dla środowiska.
Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:
-
Tak Polacy reagują na wizyty kontrolerów abonamentu RTV. “Zapraszam go do domu, pies wie, co robić"
-
Najgorszy sposób podlewania kaktusa. Przez niego więdnie i marnieje w oczach
-
Nasze babcie trzepały tak dywany, efekt był najlepszy na świecie. Sekret tkwi w 1 czynności