Nigdy nie zrywaj czosnku niedźwiedziego w lesie. Konsekwencje mogą być tragiczne
Czosnek niedźwiedzi to znana i lubiana przyprawa w wielu kuchniach świata. Jako zioło lecznicze ma działanie bakteriobójcze. Korzystnie wpływa także na poprawę trawienia. Czosnek posadź w ogródku. Nigdy nie zrywaj rośliny rosnącej dziko w lesie. Skutki takiego postępowania mogą być tragiczne.
Czosnek niedźwiedzi – charakterystyka rośliny
Czosnek niedźwiedzi to znana i lubiana przyprawa w wielu kuchniach świata. Jako zioło lecznicze ma działanie bakteriobójcze. Korzystnie wpływa także na poprawę trawienia. W praktyce czosnek niedźwiedzi należy do rodziny bylin, która wytwarza podziemne cebule.
Co ciekawe, czosnek niedźwiedzi wykazywał w badaniach podobne właściwości lecznicze, jak czosnek pospolity, z tą różnicą, że nie obciąża tak mocno wątroby i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu w ustach. Czosnek niedźwiedzi zawiera także znacznie więcej prozdrowotnej siarki.
Warto zaznaczyć, że od 2004 roku czosnek niedźwiedzi znajduje się pod częściową ochroną. Nie jest to jednak główny powód, dla którego powinniśmy zrezygnować ze zrywania rośliny rosnącej w lesie. Czosnek jest łudząco podobny do trujących zimowitów leśnych.
Masz kota? Koniecznie zrezygnuj z tych roślin, są dla niego śmiertelnie niebezpieczne Jeden trik i seler pięknie urośnie. Pani ogrodnik zdradziła sposób na obfite plonyCzosnek niedźwiedzi jest podobny do trującego zimowita jesiennego
Jak wspomnieliśmy, czosnek niedźwiedzi łudząco przypomina zimowita jesiennego, który jest silnie trujący. Wyobraźcie sobie, że roślina ta potrafi powalić konia albo bydło, dlatego zwierzęta te trzymają się z dala od zimowita jesiennego.
Już 4-6 godzin po spożyciu trującej rośliny pojawia się szereg dolegliwości. Na początku występuje drętwienie i pieczenie w ustach, ostra biegunka, trudności w przełykaniu. Następnie dochodzą mdłości oraz wymioty, obniżenie temperatury ciała i ciśnienia krwi.
Czosnek koniecznie posadź w doniczce lub ogródku
W najgorszym stadium oznak zatrucia zimowitem jesiennym jednostka doświadcza ciężkiego paraliżu bądź nawet paraliżu oddechowego, co prowadzi do śmierci. Już 0,02 g kolchicyny zawartej w roślinach jest śmiertelna dla człowieka.
Chociaż ofiary śmiertelne zdarzają się niezwykle rzadko, roślina ta stwarza poważne zagrożenie dla niedoświadczonych zielarzy. Jak rozpoznać, czy patrzymy na czosnek niedźwiedzi, czy na zimowit zwyczajny? Najlepiej w ogóle nie próbujmy tego zrobić.
Jeśli naprawdę uwielbiasz czosnek niedźwiedzi, zasadź go w doniczce w domowym ogródku, zamiast ryzykować zdrowiem i życiem, zbierając przypominające czosnek niedźwiedzi rośliny.