DomekIOgrodek.pl > Aktualności > Nowelizacja prawa spadkowego w Polsce. Sprawdź ile możesz na tym zyskać
Kamil Świętek
Kamil Świętek 16.11.2023 17:00

Nowelizacja prawa spadkowego w Polsce. Sprawdź ile możesz na tym zyskać

Prawo spadkowe
Canva/simpson33, Getty Images

Weszła niedawno nowelizacja prawa spadkowego. Szykujcie się na kilka istotnych zmian w ustawach. Nowe rozporządzenie znacząco uprości procedurę odrzucenia spadku.

Czego jeszcze dotyczą zmiany? Czy zyskacie na nowelizacji prawa spadkowego, czy też stracicie? Koniecznie zapoznajcie się z naszym artykułem.

Łatwiejsze odrzucenie spadku

Pierwszym ułatwieniem w nowelizacji prawa spadkowego jest prostsze odrzucenie spadku przez dzieci. Uprzednio rodzice musieli uzyskać zgodę sądu opiekuńczego, zanim złożyli oświadczenie w imieniu małoletniego o rezygnacji ze spadku.

Prowadziło to do wielu komplikacji. Niektórzy sędziowie twierdzili nawet, że sprawa jest już zamknięta po samym oświadczeniu, mimo że w świetle prawa dziecko dalej dziedziczyło spadki ze względu na brak dotrzymania terminu wyroku sądu.

Nowelizacja ustawy znacznie ułatwia odrzucenie spadku. Po 15 listopada 2023 roku wystarczy samo złożenie oświadczenie przed notariuszem lub sądem bez zgody sądu opiekuńczego.

Prawo spadkowe 2.jpg
Canva/FikMik, Getty Images Pro

Gdzie zgoda sądu jest wymagana?

Zgoda sądu jest dalej wymagana w przypadku gdy dziecko powołane jest do dziedziczenia spadku w pierwszej kolejności po jednym z rodziców. Na wszelki wypadek warto dopytać prawników biegłych w prawie spadkowym, czy dana okoliczność wymaga zgody sądu.

Ponownie zgoda sądu będzie wymagana, gdy dziecko powołane jest do dziedziczenia w pierwszej kolejności. Kolejna istotna zmiana będzie dotyczyć ograniczenia trzeciej grupy spadkobierców.

Oznacza to, że od 15 listopada 2023 roku dalsi zstępni dziadków spadkobiercy nie będą brani pod uwagę podczas procesu dziedziczenia. Ponadto prawo spadkowe będzie zawierało wytyczne odnośnie do osób niegodnych dziedziczenia.

Czym jest niegodność dziedziczenia?

Niegodność dziedziczenia to sytuacja, w której spadkobierca:

uporczywie uchylał się od wykonywania wobec spadkodawcy obowiązku alimentacyjnego określonego co do wysokości orzeczeniem sądowym, ugodą zawartą przed sądem albo innym organem albo inną umową;

uporczywie uchylał się od wykonywania obowiązku pieczy nad spadkodawcą, w szczególności wynikającego z władzy rodzicielskiej, opieki, sprawowania funkcji rodzica zastępczego, małżeńskiego obowiązku wzajemnej pomocy albo obowiązku wzajemnego szacunku i wspierania się rodzica i dziecka – art. 928 ustawy z dnia 28 lipca 2023 r. kodeksu cywilnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 1610).

Jeśli zatem po 15 listopada 2023 roku będziecie chcieli zdecydować się na przyjęcie lub odrzucenie spadku, koniecznie zgłoście się do prawnika biegłego w prawie spadkowym. Jak widzicie, ilość zmian jest znacząca, więc nie warto ryzykować.

Prawo spadkowe 3.jpg
Canva/FikMik, Getty Images Pro

Zobacz także: