Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Tysiące ogródków działkowych do likwidacji? Gminy mają czas do 2025 roku
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 14.11.2023 20:22

Tysiące ogródków działkowych do likwidacji? Gminy mają czas do 2025 roku

Ogródki działkowe
Marek BAZAK/East News

We wrześniu w życie weszły nowe przepisy. To nie najlepsza wiadomość dla osób, które mają swój ogródek działkowy. ROD są zagrożone, a wszystkiemu winna jest ustawa o planowaniu przestrzennym.

Rodzinne Ogródki Działkowe cieszą się ogromnym zainteresowaniem wśród wielu osób. Dlaczego grozi im likwidacja? Wyjaśniamy, co zmienią nowe przepisy.

Ogródki działkowe na wagę złota

Rodzinne Ogródki Działkowe znajdziemy w wielu miastach. Są idealnym miejscem, na własny skrawek zieleni. Możemy dzięki nim cieszyć się bliskością natury, zrelaksować się, a nawet uprawiać własne warzywa i owoce.

Ogródkami działkowymi coraz częściej interesują się też młode osoby, które chcą, chociaż na chwilę wyrwać się z mieszkania w centrum miasta. Jednak nowe przepisy, które nakładają na gminy obowiązek przyjęcia nowych planów ogólnych zagospodarowania przestrzennego, mogą im zagrażać.

Ustawa weszła w życie we wrześniu. Polski Związek Działkowców alarmuje, że przyjęte przepisy zagrażają ogródkom działkowym. Co dokładnie zmieni się przez nowe przepisy do 2025 roku? 

ogródki działkowe
Canva / Kampus Production, Pexels

Jak nowe przepisy zagrażają ogródkom działkowym?

Gminy do 2025 roku w wyniku nowych przepisów, będą miały obowiązek zastąpienia obecnych planów zagospodarowania terenu. Zostaną one zamienione na plany ogólne, które podzielą poszczególne obszary gmin na strefy funkcjonalne.

- Na opracowanie planów ogólnych gminy będą miały bardzo mało czasu (2 lata). Można się więc spodziewać, że przeważy tendencja, by określając strefę dla danej części gminy, kierować się dominującym obecnie sposobem zagospodarowania terenu. Co to może oznaczać w praktyce? Obszary miast z dużą ilością osiedli mieszkaniowych trafią do strefy zabudowy wielorodzinnej; okolice torów - do strefy kolejowej; sąsiedztwo zakładów - do strefy gospodarczej, tereny z rolnictwem - do rolniczej itd. - wyjaśnienia Polskiego Związku Działkowców cytuje portalsamorzadowy.pl.

W praktyce oznacza to, że tereny Rodzinnych Ogródków Działkowych mogą znaleźć się jedynie w strefie zabudowy rodzinnej lub zieleni. Dlatego wielu ogródkom działkowym grozi likwidacja.

Czy można ocalić Rodzinne Ogródki Działkowe?

- Jeżeli zatem większość obszarów gmin, na etapie opracowywania planów ogólnych, trafi do stref, w których zakazano ujawniania ogrodów działkowych w planach miejscowych, a to zakłada rozporządzenie, to później nie będzie już innej opcji – teren ROD w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego będzie musiał być przeznaczony na inny cel. Tymczasem zgodnie z ustawą przeznaczenie w planie miejscowym obszaru ROD na inny cel otwiera możliwość dla przymusowej likwidacji ROD. Zatem kształt rozporządzenia zaważy na tym, ile ogrodów stanie przed widmem likwidacji - informuje Polski Związek Działkowców.

Związek zaapelował do resortu rozwoju, twierdząc, że przepisy zagrażają Rodzinnym Ogródkom Działkowym. Niestety, resort odmówił skorygowania nowych przepisów. Przyszłość ROD-ów jest więc niepewna.

ogródki działkowe
Canva / davidhills, Getty Images

Zobacz też: