DomekIOgrodek.pl
łazienka

pixabay.com/jarmoluk (CC0 Domena publiczna)

Niebezpieczny domowy pasożyt, który niszczy twoją skórę

2 Marca 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Często niewielu z nas wie, jakie pasożyty mieszkają w naszych domach i jak negatywnie mogą działać na nasze zdrowie. Jeśli od jakiegoś czasu zauważamy u siebie świąd, trądzik, zaczerwienienia czy łuszczenie, warto sprawdzić problem pod kątem występowania

W naszych domach występuje sporo różnych żyjątek, które mogą w jakiś sposób wpływać na nasze zdrowie. O ile ugryzienia pluskiew czy pająków w miarę łatwo jest rozróżnić, to istnieje jeden pasożyt, którego negatywne działanie łatwo pomylić ze zwykłym trądzikiem.

Chodzi o nużeńca, który jest wyjątkowo trudną do zidentyfikowania bestią. Lepiej przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak wyeliminować go ze swojego mieszkania.

Nużeniec - atakuję twoją skórę, a nawet o nim nie wiesz

Czym jest nużeniec? To roztocz, który należy do stawonogów. Bytuje na skórze ssaków, w tym człowieka. Tych stworzeń nie zobaczymy gołym okiem, ponieważ osiągają wielkość 3-4 milimetrów. Mają obły kształt ciała i cztery pary odnóży, co ułatwia im szybką ekspansję.

Jeśli na swojej skórze zauważasz trądzik różowaty, zaczerwienienia, łuszczenie skóry, świąd czy reakcje alergiczne, to bądź czujny. Co gorsza, ten pasożyt może powodować choroby oczu.

Zainfekowanie nużeńcem często kończy się przewlekłym zapaleniem brzegów powiek. Choroby powodowane przez nużeńce bardzo łatwo przenoszą się na innych domowników, dlatego warto jak najszybciej zidentyfikować problem.

Nużeniec - skąd się bierze w naszych domach?

Niestety nie jesteśmy w stanie zobaczyć tych roztoczy, dlatego ich identyfikacja nie jest prosta. Widoczne są jedynie pod mikroskopem. Zarazić się jest łatwo, między innymi poprzez używanie tych samych przedmiotów użytku domowego czy przyborów toaletowych co osoba, na której skórze rozwijają się nużeńce.

Co smutne, jajeczka tych pasożytów może mieć w mieszkaniu każdy z nas. Unoszą się one w powietrzu i bardzo często są składnikiem kurzu. Jak więc się ich pozbyć?

Jedyną opcją jest częste sprzątanie w domu i niedoprowadzanie do namnożenia się kurzu. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ nieleczona choroba spowodowana przez nużeńca może doprowadzić nawet do stanu zapalnego całego organizmu! Szczególną uwagę poświęć na miejsca znajdujące się w okolicy łóżka czy przyborów toaletowych - w ten sposób pasożyty najłatwiej przechodzą na naszą skórę.

Warto zainwestować w porządny sprzęt sprzątający, który dokładnie wymyje i odkurzy zalegające zanieczyszczenia. Nie dopuści to do rozwoju chorób.

Genialny w walce z infekującymi nasz organizm nużeńcami jest odkurzacz SILVERCREST, który odkurza, wyciera i suszy w jednym.

Teraz w Lidlu jest na niego świetna promocja - aż 38 procent zniżki!

Taka okazja może się nie powtórzyć. Zamów [TUTAJ] z darmową dostawą.

Źródło: interia.pl

Artykuł zawiera lokowanie produktu.

Podobne artykuły

Porady domowe

Praktyczne zastosowania folii aluminiowej

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na odkamienianie czajnika

Czytaj więcej >

Porady domowe

Sposoby na pozbycie się pająków z domu

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak wykorzystać stare farby?

Czytaj więcej >
pralka

Porady domowe

Czyszczenie pralki tabletką do zmywarki

Czytaj więcej >

Porady domowe

Jak zrobić klimatyzację ze zwykłego wentylatora?

Czytaj więcej >