DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Ocet jabłkowy nie tylko do sałatek. Nie uwierzysz, do czego przyda się w twoim domu
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 25.09.2023 14:24

Ocet jabłkowy nie tylko do sałatek. Nie uwierzysz, do czego przyda się w twoim domu

jak wykorzystać ocet jabłkowy?
Canva/vasilijbudray, Canva/AndreyPopov

Z szerokiej gamy produktów do sprzątania dostępnych w sklepach coraz chętniej sięgamy po środki ekologiczne. Sięgamy lub sięgalibyśmy, bo skutecznie może odstraszać ich cena. Detergenty, w których składzie znajduje się mnóstwo chemii nie służą ani nam, ani środowisku. 

Z tego powodu coraz częściej wracamy do sprawdzonych sposobów naszych babć i używania w domu prostych, ale skutecznych środków. Oto podpowiedź, jak wykorzystać ocet jabłkowy. Będziecie zachwyceni z efektów.

Ocet jabłkowy idealny do sprzątania

Domowe środki czyszczące są naturalne, tanie, nieszkodliwe i łatwo dostępne. Wiele z nich po prostu mamy w kuchni. Należy do nich ocet jabłkowy, którego zwykle używamy do sałatek czy marynat, ale z powodzeniem możemy użyć do sprzątania.

Warto zwrócić uwagę, że ocet jabłkowy i ocet spirytusowy to dwa różne produkty, jednak oba nadają się do porządków. Ocet spirytusowy jest mocniejszym środkiem, ma silne właściwości przeciwbakteryjne. Ma jednak charakterystyczny zapach, który może być drażniący. 

Zapach octu jabłkowego jest bardziej słodki i delikatny. Ocet jabłkowy nie podrażnia skóry ani oczu. W sprzątaniu sprawdzi się podobnie jak ocet spirytusowy.

rzyd (2).jpg
Canva/manyakotic, Getty Images

Jak wykorzystać ocet jabłkowy do sprzątania toalety?

Ocet jabłkowy to naturalny produkt, który może być doskonałym środkiem do sprzątania łazienki czy wc. Ocet usunie osad z kamienia, zabije bakterie, usunie pleśń i grzyby, zneutralizuje brzydkie zapachy. Jeszcze skuteczniej zadziała w połączeniu z sodą oczyszczoną.

Jak wykorzystać ocet jabłkowy do czyszczenia toalety? Do toalety wsypujemy kilka łyżek stołowych sody oczyszczonej i wlewamy 2 szklanki octu jabłkowego. Zostawiamy mieszankę na godzinę i nie spłukujemy w tym czasie wody. Po godzinie myjemy wnętrze toalety szczotką i spłukujemy.

Do czego jeszcze można użyć octu jabłkowego?

Octem jabłkowym możemy umyć wszelkie szklane powierzchnie, np. okna czy lustra. Do butelki ze spryskiwaczem wlewamy 2 łyżeczki octu i szklankę wody. Nasze okna będą lśnić. Ocet jabłkowy użyty jako środek do mycia podłogi pozwoli pozbyć się drobnoustrojów i roztoczy. 

Do 4 litrów ciepłej wody dodajemy pół szklanki octu. Ocet doskonale radzi sobie też z wyczyszczeniem powierzchni z kafelek i kabin prysznicowych. Możemy też użyć go do czyszczenia czajnika elektrycznego i pozbyć się w ten sposób osadu z kamienia.

rzyd (3).jpg
Canva/89Stocker

Zobacz także: