DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Raz w miesiącu podlewam nią skrzydłokwiat. Kwitnie jak nigdy wcześniej
Małgorzata Krajewska
Małgorzata Krajewska 25.09.2023 09:59

Raz w miesiącu podlewam nią skrzydłokwiat. Kwitnie jak nigdy wcześniej

dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?
Canva/ALFSnaiper, Canva/Olga Fettison

Skrzydłokwiat to bardzo popularna roślina doniczkowa, którą chętnie stawiamy na okiennym parapecie. Do jego niewątpliwych zalet należy zdolność do oczyszczania powietrza. Oprócz tego, że skrzydłokwiat korzystnie wpływa na atmosferę w naszym domu, również pięknie wygląda. 

Jego białe kwiaty są oryginalne i subtelne. Niestety to roślina dość wymagająca i czasem zdarza się, że kwiatów nie ma. Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Jest niezawodny sposób, aby temu zaradzić.

Dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie?

Miłośnicy skrzydłokwiatu wiedzą, że czasem trudno ustalić przyczynę, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie? Wiemy, że skrzydłokwiat lubi miejsca zacienione, wilgoć i wyrównaną temperaturę, a źle znosi wszelkie zmiany.

Do najczęstszych powodów tego, że skrzydłokwiat nie kwitnie zalicza się więc nieodpowiednie oświetlenie, suche podłoże, zbyt wysoką lub za niską temperaturę, ale też… nadmiar wilgoci. Brak kwiatów może być też spowodowany tym, że nie obrywamy suchych liści i nie zraszamy tych świeżych.

Jeśli nawet nie uda nam się ustalić, dlaczego skrzydłokwiat nie kwitnie, możemy spróbować dostarczyć mu składniki odżywcze, które pobudzą roślinę do kwitnienia. Jednym ze sprawdzonych sposobów jest nawóz samodzielne wykonany w domu.

rzyd.jpg
Canva/teresinagoiafoto

Domowy nawóz z żelatyny

Domowy nawóz, który z łatwością wykonamy sami w domu na pewno skłoni nasz skrzydłokwiat do wydania pięknych kwiatów. Odżywka z żelatyny dostarczy roślinie azotu, a jego zwiększona dawka będzie skutkować lepszym wzrostem rośliny i kwitnieniem.

W szklance ciepłej wody rozpuszczamy łyżeczkę żelatyny. Po wystudzeniu dodajemy jeszcze litr wody. Tak przygotowaną mieszaniną podlewamy skrzydłokwiat raz w miesiącu.

Inny sposób, gdy skrzydłokwiat nie kwitnie

Równie skutecznym sposobem na pobudzenie skrzydłokwiatu do kwitnienia jest rozsypanie w doniczce z rośliną fusów z kawy. Wilgotne fusy z kawy mieszamy z powierzchniową warstwą podłoża.

Nawóz z fusów kawy dostarczy roślinie sporą dawkę fosforu, magnezu, potasu i azotu. Wzmocni więc całą roślinę, a dodatkowo delikatnie zakwasi glebę. Skrzydłokwiat szybko odzyska zdrowy, piękny wygląd.

Fusy po kawie wykorzystasz na wiele, ciekawych sposobów. W tym artykule dowiesz się, dlaczego nie warto wyrzucać ich do kosza. Działają cuda.

rzyd (1).jpg
Canva/agnesnfng

Zobacz także: