DomekIOgrodek.pl > Kuchnia > Odkąd znam ten patent, nie myję już silikonowych foremek. Dosłownie czyszczą się same
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 27.09.2023 10:14

Odkąd znam ten patent, nie myję już silikonowych foremek. Dosłownie czyszczą się same

silikonowe foremki 
canva/oksix, canva/Stocky Images

Silikonowe foremki bardzo ułatwiają mi pracę w kuchni. Sprawdzają się do pieczenia babeczek, ale nie tylko. Korzystam z nich na co dzień, od kiedy dowiedziałam się, jak sprawnie można je wyczyścić.

Silikonowe foremki są dużo lepszym rozwiązaniem niż jednorazowe papilotki. Są bardziej ekologiczne i mogą służyć przez lata. Jednak co robić, kiedy pojawią się na nich przypalenia? Podpowiem, jak ja sobie z nimi radzę.

Jak zadbać o silikonowe foremki?

Silikonowe foremki są nieocenione w czasie przygotowywania najróżniejszych wypieków. Sprawdzają się świetnie i mogą służyć przez lata. Co zrobić, żeby pozostały w dobrym stanie na dłużej?

Podstawą jest czyszczenie foremek zaraz po ich użyciu. Jeśli zostawimy je brudne i przypalone, szybko przestaną wyglądać jak świeżo po zakupie. Najlepiej umyć je od razu i nie dopuścić do zastygnięcia w nich resztek jedzenia.

Co robić, jeśli nasze silikonowe foremki już są przebarwione lub nie możemy z nich usunąć zabrudzeń? Na szczęście znam prosty sposób na ich uratowanie. Kosztuje grosze i działa za każdym razem.

silikonowe foremki .jpg
Canva / vvoevale

Jak wyczyścić silikonowe foremki?

Do wyczyszczenia silikonowych foremek możemy wykorzystać produkt, który większość z nas ma w domu. Kosztuje grosze i naprawdę skutecznie działa. Idealnie w tym przypadku sprawdzi się czarna herbata.

Foremki umieszczamy w zlewie. Zaparzamy czarną herbatę i czekamy, aż napar trochę ostygnie. Następnie silikonowe formy zalewamy płynem. Czekamy, aż dobrze namokną i możemy zabrać się do czyszczenia.

Silikonowe foremki przemywamy dokładnie gąbeczką. Przebarwienia i zaschnięte resztki z łatwością powinny zejść. Czarna herbata sprawdzi się też w innych przypadkach. Będzie niezastąpiona, kiedy zabraknie nam płynu do mycia naczyń.

Jak wykorzystać czarną herbatę?

Napar z czarnej herbaty może pomóc nam doczyścić brudne naczynia. Dobrze sprawdzi się, kiedy skończą nam się detergenty. Nie zmyje naczyń tak dobrze, jak płyn, ale w nagłych przypadkach naprawdę dobrze sobie poradzi.

Wystarczy herbatą zalać naczynia w zlewie i poczekać aż odrobinę odmokną. Następnie myjemy naczynia gąbeczką.

silikonowe foremki
Canva / BAEWNQCTYB0

Zobacz też: