Ogrodnicy wbijają je w trawnik. Mech tego nie znosi
Mech cudownie wygląda w lesie, jednak niezbyt korzystnie prezentuje się w naszych ogrodach. Często uznawany jest za chwast, który odbiera składniki odżywcze zadbanej murawie. W takiej sytuacji może pomóc drenaż trawnika. Ale jak go wykonać?
Mech w ogrodzie to znak, że nasz trawnik jest w słabej kondycji
Mech szczególnie dobrze czuje się w ciemnych i wilgotnych miejscach, które są słabo odżywione i jałowe. Takie warunki sprawiają, że mech najlepiej się rozwija. Między innymi dlatego pojawienie się mchu na naszej murawie oznacza, że jest ona w nie najlepszym stanie i potrzebuje nawożenia. Jak pozbyć się mchu z ogrodu?
Na początek warto zadbać o odpowiednie warunki, w których trawa czuje się najlepiej, a mech nie będzie miał odpowiednich warunków do rozwoju. W celu pozbycia się mchu warto przeprowadzić zabieg wapnowania przynajmniej raz w roku.
Wapnowanie możemy wykonać gotową mieszanką, którą bez trudu znajdziemy w sklepie. Dzięki temu zabiegowi ziemia będzie miała odczyn zasadowy, za którym mech nie przepada. Natomiast najszybsze efekty w walce z mchem daje drenaż trawnika.
IMGW wydało pilny alert. Są ostrzeżenia dla 9 województw Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szansDrenaż trawnika daje natychmiastowe efekty i pozwoli pozbyć się mchu
Najlepszymi zabiegami, które przyśpiesza wzrost trawy i pomogą w walce z mchem, jest wertykulacja i aeracja. Zabiegi te polegają na nakłuciu darni. Możemy wykonać je specjalnymi narzędziami lub po prostu nabić podłoże ręcznie przy pomocy wideł.
Jeżeli głównym celem drenażu trawnika jest pozbycie się mchu, widły musimy wbić odpowiednio głęboko. W tym przypadku dobrze jest wykonać drenaż o na głębokość 8-10 cm. Natomiast najlepsze efekty w walce z mchem daje połączenie drenażu trawnika z wapnowaniem.
Drenaż trawnika sprawi, że muraw będzie gęsta i zielona
Wiosną drenaż trawnika, czyli zabieg wertykulacji i aeracji warto robić nie tylko, żeby pozbyć się niechcianego mchu. Wbijanie wideł w ziemię sprawia, że trawa rośnie szybciej, jest gęstsza, rośnie równomiernie i jest intensywnie zielona.
Zabiegi polegające na nakłuciu gleby dotleniają murawę i regenerują ją po zimie. Dzięki temu nasz trawnik ma odpowiednie warunki do wzrostu, które z kolei nie sprzyjają niechcianym kępą mchu.