Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Połącz z wodą i wlej je do jamy turkucia podjadka. Najlepszy sposób na pozbycie się szkodnika
Kamil Świętek
Kamil Świętek 02.06.2023 11:53

Połącz z wodą i wlej je do jamy turkucia podjadka. Najlepszy sposób na pozbycie się szkodnika

Turkuć podjadek – jak sobie z nim radzić?
Canva/eleonimages

Znaleźliśmy sposób na pozbycie się uporczywych szkodników z ogrodu. Turkuć podjadek nienawidzi preparatu, który z łatwością przygotujesz w domowym zaciszu. Zmieszaj z wodą jeden składnik i pozbądź się tego insekta raz na zawsze.

Plaga owadów może zniszczyć Twój ogródek

Turkuć podjadek, jak sama nazwa wskazuje, jest niezwykle żarłocznym insektem. Nie pogardzi on żadną rośliną ogrodową i uprawną, przez co może całkowicie zniszczyć Twoje uprawy. Ten mały owad występuje w całej Europie i dorasta nawet do 7 cm długości.

To jeden z największych owadów, jakie można spotkać w Polsce. Ma on szarobrunatną barwę, chociaż jego larwy są białe i bezskrzydłe. Jeśli zobaczysz białe gąsienice albo żółte, spłaszczone jaja, wiedz, że do Twojego ogrodu wprowadził się turkuć podjadek.

Owady te najbardziej aktywne są w okresie maja i czerwca. To wtedy sieją istne spustoszenie w ogrodach. Turkucie podjadki podobały sobie okolice parków i łąk, gdzie definitywnie nie cierpią na brak pożywienia.

Ekologiczne opryski na rdzę gruszy. Groźny grzyb nie ma szans Drożdże przydają się nie tylko w kuchni. Oniemiejesz gdy zobaczysz ich działanie w ogrodzie

Turkuć podjadek – jak sobie z nim radzić?

Owad ten atakuje rośliny w bardzo specyficzny sposób. W dzień podgryza on korzenie roślin, drążąc podziemne korytarze, by nocą zjadać zielone części rośliny. Żywi się on także innymi szkodnikami, takimi jak ślimaki, czy pędraki.

W celu wypędzenia tego insekta z ogrodu należy zastosować oprysk bądź metody alternatywne. Wrogami insekta są: koty, krety, a także kury, jeże i ryjówki. Wpuszczenie kota w miejsce upraw z pewnością pozwoli na rozprawienie się z insektem, ale jaką mamy gwarancję, że rośliny będą w nienaruszonym stanie?

Aby wypędzisz szkodniki, najlepiej jesienią wykopać dół o głębokości 60-100 centymetrów, do którego należy włożyć koński obornik i przykryć całość folią ogrodniczą. Insekt chcąc przetrwać zimę, zagrzebie się w oborniku, a wówczas wystarczy wyjąc je z niego razem z folią. Można też pozostawić obornik na powierzchni, by pod wpływem mrozu, insekty wyginęły.
 

Insekt.png
Canva/Ruzica Nestorovic, Getty Images

Jak wypędzić turkucie z ogrodu?

Chociaż nie powstał jeszcze żaden środek chemiczny na wypędzenie tych insektów, skutecznym środkiem okazuje się woda z olejem. Ten sposób doskonale niszczy gniazda lęgowe insektów, przez co nie mogą się one rozmnażać.

Wystarczy na początku lata zmieszać wodę z olejem i wlać preparat do komór lęgowych. Owady same zaczną uciekać, wychodząc na powierzchnie. Wówczas nie pozostaje nic innego, jak tylko zebrać je do pojemnika i usunąć je z działki.

Uwaga, insekty odstrasza także zapach roślin takich jak: szachownica kostkowa, olsza czarna, korona cesarska, macierzanka i szałwia.

Tagi: Owady Rośliny