Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Inspiracje > Ogromne dopłaty dla Polaków. Rząd zapłaci za drogi remont
Adam Moskal
Adam Moskal 23.02.2023 17:33

Ogromne dopłaty dla Polaków. Rząd zapłaci za drogi remont

Remont
canva/Rene Asmussen, Pexels

Remonty zawsze wiążą się z dużymi kosztami, niezależnie czy przeprowadza się je w mieszkaniu, czy domu. Na szczęście zostały przewidziane dopłaty rządowe, dzięki którym można wykonać je znacznie taniej. Niżej zdradzamy jak skorzystać z programów dopłat na wymianę okien zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. 

Program "Czyste Powietrze"

Jeśli planujesz wymianę okien, warto dowiedzieć się więcej na temat dopłat rządowych. Programy dotyczą zarówno mieszkań, jak i domów jednorodzinnych. Właściciele domów mogą zapisać się do programu “Czyste Powietrze”, z kolei posiadacze mieszkań mają możliwość skorzystania z programu “Ciepłe Mieszkanie”. 

Program “Czyste Powietrze” funkcjonuje od 2018 roku i dotyczy on nie tylko wymiany starych pieców, lecz również złożonej termomodernizacji domów. Dzięki temu można wymienić np. stolarkę okienną oraz drzwiową. Skorzystać z niego mogą osoby zapisane w księdze wieczystej jako właściciele lub współwłaściciele nieruchomości. Dopłaty można dostać na zakup oraz montaż okien spełniające warunki techniczne (WT21). 

Przenikalność cieplna nie może być większa niż 0,9 W/(m²·K). Konieczne do uzyskania wsparcia jest także przeprowadzenie audytu energetycznego budynku. Do uzyskania dofinansowania trzeba również złożyć wniosek online lub w urzędzie WFOŚiGW w miejscu zamieszkania. 

 

Zupełnie niespodziewana metamorfoza domu Ryśka "Szczeny". Co za widoki

Ile można dostać w programie "Czyste Powietrze"?

Aby otrzymać pomoc w ramach programu, należy zmieścić się w progu dochodowym. Obecnie wynosi on 1090 zł na osobę w gospodarstwach wielorodzinnych, a dla gospodarstw jednoosobowych wynosi 1526 zł. Dotacje przyznawane są w trzech poziomach, które zależą od wysokości dochodów. Wyglądają one następująco: 

  • 40% kosztów kwalifikowanych na poziomie podstawowym,
  • 70% kosztów kwalifikowanych na podwyższonym poziomie,
  • 100% kosztów kwalifikowanych na najwyższym poziomie. 

Wynika z tego, że osoby o najmniejszym dochodzie mogą liczyć na całkowite pokrycie kosztów wymiany okien. 

Projekt bez tytułu - 2023-02-23T115856.748.png
canva/Animaflora, Getty Images

Program "Ciepłe Mieszkanie"

Ten program został przewidziany dla mieszkańców bloków, a w jego ramach także można starać się o dofinansowanie wymiany okien i drzwi. W nim również obowiązują progi dochodowe:

  • Zwrot 30% kosztów kwalifikowanych, maksymalnie 15 000 zł jest dla osób zarabiających rocznie nie więcej niż 120 tys. zł rocznie.
  • Zwrot 60% kosztów kwalifikowanych, maks. 25 000 zł można otrzymać, jeśli dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 1673 zł miesięcznie, dla gospodarstw jednoosobowych wynosi on 2342 zł miesięcznie. 
  • Przy dochodzie na osobę mniejszym niż 900 zł w rodzinie lub 1260 zł w gosp. jednoosobowym można liczyć na zwrot 90% kosztów kwalifikowanych o maksymalnej wysokości 37 500 zł. 

 

Tagi: pieniądze