DomekIOgrodek.pl > Porady domowe > Ogromne zmiany dla posiadaczy nieruchomości. Rząd już je wprowadził
Kamil Świętek
Kamil Świętek 29.05.2023 16:46

Ogromne zmiany dla posiadaczy nieruchomości. Rząd już je wprowadził

Koniec z użytkowaniem wieczystym. Zobacz co zrobić, aby nie stracić mieszkania!
ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

To koniec z użytkowaniem wieczystym – zmian prawnych ciąg dalszy. Sejm uchwalił ustawę w sprawie likwidacji wyżej wymienionego oraz wprowadził poprawki do podatku dochodowego od czynności cywilno-prawych. Czy możesz stracić mieszkanie?

Użytkowanie wieczyste to już przeszłość

Sejm Rzeczpospolitej Polskiej uchwalił ustawę w sprawie likwidacji użytkowania wieczystego. Głosowało za nią 442 posłów. Obrada trafiła już pod obrady Senatu RP. Majowy piątek był czasem wytężonej pracy posłów. Przyjęto również poprawki dotyczące podatku dochodowego od czynności cywilno-prawnych.

Wycofanie użytkowania wieczystego daje spore możliwości zakupu mieszkania po okazyjnej cenie. Nowa ustawa Sejmu może wpłynąć na zwiększenie ilości mieszkań na rynku wtórnym.

Nowy podatek dochodowy ma objąć 6% opłaty za posiadanie co najmniej 6 mieszkań w jednej inwestycji. Posiadanie pierwsze mieszkania będzie zwolnione z PCC 6%. Czy oznacza to, że mieszkania mogą podrożeć? To wysoka opłata narzucona dla inwestorów i deweloperów.

 

Tani środek z apteki przeciw żółknięciu liści ogórka. Z łatwością ochronisz go przed chorobami Ogrodnicy podlewają tym borówkę. Co roku zbierają obfite plony

Użytkowanie wieczyste – czy mogę wykupić swoje mieszkanie?

Jeśli jesteś osobą, która zdecydowała się na zamieszkanie w danej lokacji na mocy użytkowania wieczystego, masz możliwość wykupu takiego mieszkania. Kwota ta wedle ustawy ma wynosić 20-krotność dotychczasowej rocznej opłaty za mieszkanie.

Jest to poważny cios dla osób decydujących się na taką formę wynajmu mieszkania. Okres na wykup wyżej wymienionej nieruchomości ma wynosić zaledwie 12 miesięcy, gdyż posłowie PiS sprzeciwili się jednogłośnie projektowi Lewicy, na mocy którego okres ten miał zostać pięciokrotnie wydłużony.
 

Blok mieszkalny.png
Canva/Изображения пользователя jozzeppe

Użytkowanie wieczyste – skąd wziąć pieniądze na wykup mieszkania?

Projekt dopuszcza pewne nietypowe rozwiązanie dla osób, które nie będą w stanie wykupić mieszkania w ciągu 12 miesięcy. Istnieje możliwość rozbicia opłaty na raty. Ma to jednak pewne wady, gdyż koszt nieruchomości wzrośnie do równowartości 25 opłat rocznych.

Zainteresowanym zalecamy dokładne przyjrzenie się ustawie zaraz po jej uchwaleniu. Być może zdołacie znaleźć kolejne kruczki prawne takie jak ten, iż jeśli nie jesteście w stanie wykupić mieszkania, ale złożyliście roszczenie o chęci wykupu mieszkania, wówczas możecie starać się o dopłaty z pieniędzy Funduszu Dopłat w BGK.

Czy stracicie swoje mieszkania? Nie, jeśli zachowacie czujność. Od dnia wejścia ustawy w życie, będziecie mieli tylko 12 miesięcy na wystąpienie z roszczeniem wykupu mieszkania, w którym mieszkacie i rozpoczęcie jego spłaty.
 

Tagi: Dom
Polecane