Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Stary pień w ogrodzie nie będzie problemem. Wystarczy go zasypać, zniknie sam
Kamil Świętek
Kamil Świętek 26.05.2023 14:43

Stary pień w ogrodzie nie będzie problemem. Wystarczy go zasypać, zniknie sam

pień w ogrodzie
Fot. Canva/helga_sm

Stary pień po wycince drzewa to prawdziwy problem. Jedni próbują go wykorzystać jako stolik ogrodowy, czy stojak na kwiaty. Inni jednak próbują pozbyć się na dobre. Usuwanie starego pnia nie należy do prostych zajęć, ale nie jest też niemożliwe.

Jeśli nie chcesz już patrzeć na pozostałości próchniejącego drzewa, koniecznie wypróbuj ten sposób. Wystarczy wsypać to do środka, a pień zniknie sam.

Stary pień w ogrodzie to prawdziwy problem

Zyskałeś pozwolenie na wycinkę drzewa. Usunąłeś je, a mimo to problem pozostał? Cóż, nie każde rozwianie jest tak skuteczne, jak przypuszczasz. Zagospodarowanie ogrodu z pniem nie jest niemożliwe, ale zdecydowanie lepiej zrobić to bez niego.

Niektórzy próbują jednak kreatywnie go wykorzystać. Zastanów się dwa razy, czy na pewno chcesz go usuwać. Może to dobra baza pod stolik ogrodowy albo miejsce na podest pod kwiaty?

Jeśli jednak pień zalega w newralgicznym miejscu, rozważ jego usunięcie. Spokojnie, nie musisz go wykopywać. Pokażemy Ci jak to zrobić bez użycia siły – wykopanie, czy wyrwanie pnia to nie taka prosta sztuka.

pień w ogrodzie.jpg
Fot. Canva/eyeshawk

Jak usunąć pień z ogrodu? Postaw na nawozy azotowe

Im większy pień, tym trudniejsze będzie to zadanie. Szerokość pnia świadczy o wielkości drzewa. Jeśli to było sporych rozmiarów, możliwe jest, że jego korzenie znajdują się pod połową Twojej działki. Rozwiązaniem na oporne pnie są nawozy azotowe. Te należy wysypać do otworów w ziemi wykonanych koło pnia. 

Najłatwiej będzie wykonać je, odkopując około 5 cm ziemi, a następnie wykonując kilka dziur wiertarką. Nie sprawi to jednak, że drzewo natychmiast obumrze. Procedura ta będzie trwała miedzy 2, a 3 lata oraz regularnego podsypywania nawozem, ale pozbędziesz się problemu na dobre. 

Jak jeszcze pozbyć się pnia?

Możesz użyć także grzybni saprofitycznej grzyba peniophora gigantea. Jest to rozwiązanie wymagające cierpliwości. Może trwać nawet do 4 lat w zależności od odporności pnia. Grzybnię należy nałożyć na pniak i przykryć ją ziemią dla utrzymania poziomu wilgoci i gotowe.

Jeśli nie jest na tyle cierpliwym człowiekiem, pozostają Ci tylko dwa rozwiązania – frezowanie pnia do minimalnego poziomu, albo jego wykopanie. Przy odrobinie szczęścia może uda Ci się przeciąć jego korzenie i wykopać wyłącznie pień.

Decyzję pozostawiamy Tobie. Niezależnie, czy postanowisz usunąć pień, czy też wykorzystać go w inny sposób, każda forma zagospodarowania ogrodu zasługuje na uznanie.

pien w ogrodzie.jpg
Fot. Canva/ironstuff

Zobacz także: