DomekIOgrodek.pl
Zwalczanie opuchlaków

pixabay.com/juliacasado1/(CC0 Domena publiczna)

Opuchlaki - jak się ich pozbyć? Obgryzają korzenie roślin

12 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Weronika Dadok

Udostępnij:

Niekiedy przekopując glebę w ogrodzie, możesz spotkać niewielkie pędraki o kremowej lub żółtawej barwie. Należy wtedy zwrócić uwagę, czy ich nagromadzenie nie jest zbyt duże. Jeden z najgroźniejszych szkodników to opuchlak, któ

Opuchlak żeruje głównie nocą, a za dnia chowa się w glebie. Wgryza się w bardzo charakterystyczny sposób w brzegi liści, tworząc na nich dość duże dziury. Przysmakiem opuchlaków są nie tylko liście, ale i pąki oraz kora na cienkich gałązkach

Spory atak tych stworzeń może doprowadzić do obumarcia rośliny. Jeszcze większym zagrożeniem są larwy opuchlaków, które żerują na korzeniach roślin. Początkowo zaatakowane rośliny wyglądają, jakby usychały. Mają bowiem zniszczony układ korzeniowy

Rośliny, na których żeruje opuchlak 

Opuchlak występuje na różnych gatunkach roślin. Często możemy go spotkać na krzewach, pnączach ozdobnych i bylinach. Ich przysmakiem są rośliny grubolistne. W szczególności: różaneczniki, żurawki, maliny, truskawki, ostrokrzewy, trzmieliny.

Opuchlaki chętnie żerują także na roślinach takich jak: pierwiosnki, paprocie, hortensje, złocienie, róże, cisy, lilaki, żywotniki, bluszcz, begonia, azalie, cyklameny, winorośl, rododendrony.

Zwalczanie opuchlaków

Proces zwalczania tych szkodników nie jest wcale prosty. Wymaga sporo cierpliwości. Opuchlaki bardzo szybko się rozmnażają i występują jednocześnie w wielu fazach rozwoju. Chcąc je zlikwidować, musimy pozbyć się jednocześnie owadów, jak i larw. Istnieją różne sposoby zwalczania opuchlaków: mechaniczne, chemiczne i naturalne.

Mechaniczne zwalczanie polega na zbieraniu i niszczeniu. Trzeba jednak robić to nocą, ponieważ to właśnie wtedy opuszczają one swoje kryjówki. Sporą pomocą mogą być deski, które należy rozłożyć wokół rośliny. Opuchlaki w dzień będą szukać schronienia, a deski sprawią, że zaczną się pod nimi gromadzić. Ułatwi nam to ich zbieranie. 

Możemy także je zwabić, ustawiając ciemne naczynia wypełnione cisem. Zwabi je i zabije ze względu na toksyczne właściwości. Szkodniki możemy zwalczać także podczas przesadzania, czy dzielenia roślin. Jeśli po poruszeniu gleby zauważymy w niej larwy i jaja, trzeba dokładnie ją oczyścić

Powyższe sposoby nie są zawsze skuteczne, wtedy należy sięgnąć po inne środki

Możemy także zastosować chemiczne usuwanie opuchlaków, stosując opryski i doglebowe środki chemiczne. Wśród preparatów dostępnych na rynku wyróżniamy: Fastac 100, Mospilan 20 SP, Pyrinex Extra 480 EC, Dursban 480 EC, Pyrifos Gold 480 EC, Owadofos Extra 480 EC, Jetban 480 EC, Golden Pyrifos 480 EC, Calypso, Apacz. Takie środki powinny być stosowane wieczorem, kiedy szkodniki zaczynają żerować. 

Warto pamiętać, aby podłoże było odpowiednio wilgotne. Należy także co jakiś czas zmienić środki, ponieważ możliwe jest uodpornienie się opuchlaków.

Naturalna walka z opuchlakami to wykorzystywanie nicieni, które żyją na określonych owadach. Ich zastosowanie jest bezpieczne zarówno dla ludzi, jak i roślin. Preparaty z nicieniami miesza się z wodą i rozprowadza w pobliżu bryły korzeniowej rośliny. 

Nicienie szukają w glebie larw i wnikają w ich wnętrze, zakażając je bakteriami, co w efekcie prowadzi do śmierci. Do naturalnej walki można wykorzystać także napar, wywar lub gnojówkę z wrotyczu, a następnie podlewać lub opryskiwać nim rośliny. 

Źródło: chwiladlaogrodu.pl

Podobne artykuły

Grzybobranie

Inspiracje

Jak prawidłowo zbierać grzyby – podstawowe zasady grzybobrania

Czytaj więcej >
Zapach

Inspiracje

Domowe triki na piękny zapach w domu

Czytaj więcej >
Najlepszy płyn do zmywania naczyń

Inspiracje

Najlepszy płyn do mycia naczyń - wyniki ekspertów

Czytaj więcej >
Światełka świąteczne

Inspiracje

Przystrojony dom na Święta. Nazywają go "Małym Las Vegas "

Czytaj więcej >
segregacja śmieci

Inspiracje

Segregacja śmieci - pracownik sortowni opowiada

Czytaj więcej >
Piekarnik

Inspiracje

Czyszczenie blat z piekarnika, prosty sposób

Czytaj więcej >