Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Organiczny oprysk śliwy. Robaki będą uciekać szybciej niż się pojawiły
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 28.05.2023 14:25

Organiczny oprysk śliwy. Robaki będą uciekać szybciej niż się pojawiły

organiczny oprysk śliwy
canva/ZbynekPospisil, canva/KenanOlgun

Śliwa jest drzewem często atakowanym przez robaki i grzyby. Zrezygnuj jednak z toksycznych, gotowych środków. Równie skuteczny i przede wszystkim całkowicie bezpieczny jest organiczny oprysk śliwy ze skrzypu polnego.

Żadna chemia. Robaki wytępisz organicznym i bezpiecznym środkiem

Śliwy są drzewkami, które niestety często padają ofiarami bakterii, wirusów i grzybów. Brunatna zgnilizna drzew pestkowych, torbiel śliw, czy rak bakteryjny to tylko niektóre z chorób, jakie je atakują. Śliwy są także łakomym kąskiem dla robaków.

Zwykle robaki na śliwach zwalcza się chemią. Niestety takie środki są toksyczne zarówno dla drzewka, jak i ludzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest stosowanie organicznych środków. Owocówek, przędziorków, mszyc i innych szkodników pozbędziesz się przy pomocy rośliny, która licznie rośnie na łąkach.

Mowa o skrzypie polnym. Roślina nie tylko dba o nasze zdrowie (herbaty ze skrzypu od lat stosowane są w medycynie naturalnej), ale i o kondycję drzewek pestkowych. Organiczny prysk śliwy skutecznie wytępi wszystkie bakterie i wzmocni jej naturalną barierę ochronną.

To nie Romanowska miała zastąpić Dowbor. Miszczak chciał inaczej Stary pień w ogrodzie nie będzie problemem. Wystarczy go zasypać, zniknie sam

Ekologiczny oprysk śliwy na szkodniki

Robaków śliwy pozbędziesz się bardzo szybko, jeśli zastosujesz oprysk ze skrzypu polnego. To sposób doświadczonych sadowników, którzy nie chcą pryskać chemią drzewek owocowych. Skrzyp zbierz na łące oddalonej od dróg. Wtedy roślina nie będzie zanieczyszczona spalinami.

Jak przygotować oprysk? Na 1 l wody potrzebujesz 100 g posiekanego skrzypu polnego. Miksturę wymieszaj i odstaw w ciemne miejsce na całą dobę. Po tym czasie przecedź i wykonaj oprysk.  

skrzyp polny.jpg
canva/Michel VIARD

Dlaczego oprysk ze skrzypu jest tak skuteczny?

Skrzyp polny jest bogatym źródłem kwasu krzemowego, który niszczy robaki i grzyby równie skutecznie, jak chemiczne środki. Mszyce, przędziorki i inne szkodniki nie mają z nim żadnych szans. 

W skrzypie znajdują się także flawonoidy oraz cynk, potas, wapń i magnez. Związki te pozytywnie wpływają na kondycję drzewek. Zwiększają ich odporność na choroby i sprawiają, że owoce są słodkie i soczyste.

Tagi: Rośliny
Powiązane
Prodiż
O tych kuchennych sprzętach krążą legendy. Jeśli jesteś smakoszem, zdobędziesz 10/10