Oto 3 najbardziej trujące grzyby w Polsce. Poznajcie opinię dietetyka
Jak dobrze znacie się na grzybach? Chociaż zwolenników grzybobrania w Polsce jest naprawdę wielu, wciąż wiele słyszy się o wypadkach związanych z zatruciem się grzybami. Czy trujące grzyby aż tak prosto jest pomylić z jadalnymi okazami?
Okazuje się, że tak. Młodzi adepci grzybobrania często niepoprawnie rozpoznają trujące grzyby, przez co padają ich ofiarą. Kontakt z trującymi grzybami to nie przelewki. Zobaczcie, co na ten temat mówi dietetyk.
Te grzyby unikaj szerokim łukiem
W Polsce grzybów w tym sezonie jest pod dostatkiem. Sprawia to, że coraz więcej osób interesuje się grzybobraniem. W końcu kogo z nas nie cieszyłoby przyniesienie całego koszyka grzybów z lasu?
Niestety, jeśli nie znamy się na grzybach, może się okazać, że wiele z naszych zbiorów będziemy musieli odrzucić, ponieważ będą to grzyby trutce. Na jakie trujące grzyby w lesie w szczególności powinniśmy zwracać uwagę w lesie?
Dietetyk Michał Wrzosek na swoim kanale na YouTubie rozwiewa mity na temat najbardziej trujących grzybów w Polsce, biorąc na tapet: piestrzenicę kasztanowatą, zasłonaka rudego oraz muchomora sromotnikowego i jadowitego.
Jakie są najbardziej trujące grzyby w Polsce?
Zacznijmy od piestrzenicy kasztanowatej. Wedle dietetyka, jest ona często mylona z jadalnym smardzem. Grzyb ten zawiera trującą gyromitrynę, która uszkadza układ nerwowy i wątrobę. Zjedzenie już 200-600 gramów tego grzyba przez dziecko i 400 g -1 kg przez osobę dorosłą może być tragiczne w skutkach.
Zasłonak rudy to kolejny trujący grzyb w Polsce. Zjedzenie go prowadzi do uszkodzenia nerek. Trująca może okazać się dawka już 100-200 gramów grzybów. Objawami zatrucia jest skąpomocz lub brak moczu. Objawy te mogą wystąpić nawet po 2 tygodniach od spożycia grzyba.
Oto najbardziej trujący grzyb w Polsce
Zdecydowanie najbardziej trującym grzybem w Polsce od lat są muchomory. Nawet spożycie niewielkiej ich ilości może być opłakane w skutkach. Początkowy ból brzucha i biegunka przeradza się szybko w niewydolność wątroby i nerek. Mowa tutaj o muchomorze sromotnikowym i jadowitym.
Drodzy Czytelnicy, wiedząc, jak niebezpieczne są trujące grzyby i jak prosto pomylić je z jadalnymi odmianami, zachowajcie szczególną ostrożność. Tylko ona pozwoli wam cieszyć się grzybobraniem bez negatywnych skutków ubocznych.
Zobacz także:
- Ten grzyb rośnie w polskich lasach. Skrywa przerażający sekret
- Nawet 5 tys. zł kary za zerwanie grzyba. Grzybiarzu, uważaj na te grzyby
- Koniec z zakazem handlu w niedzielę. Nowy rząd zmieni przepisy?