Pieląc ogród, warto dobrze się rozglądać. Można znaleźć grzybowy skarb
Wiosna to czas, w którym przyroda budzi się do życia. Wiele osób zastanawia się, czy w tym okresie pojawiają się już grzyby, czy trzeba będzie jeszcze trochę poczekać? Jak się okazuje, niektóre z nich pojawiają się już teraz.
Smardze
Smardze to jedne z pierwszych grzybów, jakie pojawiają się wiosną. Wysokość jego główki wynosi od 3 do 10 centymetrów, zaś jej średnica od 3 do 7 centymetrów.
Przeważnie o barwie beżowej , ale występuje również w odcieniu szarym lub prawie czarnym. Posiada owalny, albo stożkowaty pokrój, który jest pusty w środku. Główka przyrośnięta do trzonu o odcieniu kremowym, białym lub żółtym posiada, rzucające się w oczy aureole. Tak zwane wnęki widoczne na jej powierzchni, których żeberka układają się bez wyróżniającego się kierunku.
Wysokość trzonu smardza wynosi od 2 do 6 centymetrów zaś średnica od 2 do 4. W dotyku chropowaty lub ziarnisty. Dojrzałe owocniki posiadają rozszerzony i pofałdowany trzon. Warto wspomnieć, że smardze w Polsce zostały objęte częściową ochroną. Co oznacza, że grzyby te można zbierać tylko na własny użytek i tylko, jeśli rosną na naszej posesji. Dlatego pieląc ogródek, dobrze się rozglądaj - może na Ciebie czekać grzybowy skarb.
Gęśnica
Gęśnica to kolejny grzyb, jaki można spotkać od końca kwietnia do czerwca. Średnia kapelusza gęśnicy wynosi od 6 do 12 centymetrów. U młodych grzybów wyróżnia się dzwonkowatym, a nawet stożkowatym kształtem zaś u tych starszych — łuskowaty, na końcu rozpostarty na płasko. Niehigrofaniczny, grubomięsisty, przeważnie z niewielkim tępym garbem. Brzegi kapelusza są podwinięte. Niekiedy można dostrzec, że są pofalowane Przybiera barwę matową od białawej po kremową , a jego powierzchnia jest gładka.
Blaszki tego grzyba znajdują się przy trzonie. Przykrojone ząbkiem i przyrośnięte. Młode okazy mają je białawe lub kremowe, zaś starsze bladoochrowe.
Kiedy jest najlepszy termin na grzybobranie?
Najlepszym terminem na rozpoczęcie grzybobrania jest połowa lata i jesień — pod warunkiem że podczas lata nie zabrakło ciepłych, letnich deszczy. To wtedy zaczynają pojawiać się maślaki, podgrzybki, kanie oraz koźlarze.