Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Salon > Płacę mniej za ogrzewanie, a w domu jest ciepło. Wystarczyła 1 zmiana
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 05.12.2023 07:57

Płacę mniej za ogrzewanie, a w domu jest ciepło. Wystarczyła 1 zmiana

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?
canva/Andrey Mikhaylov

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu zimą? To pytanie zadaje sobie każdy z nas. Niektórzy zakręcają grzejniki i grzeją tylko kilka godzin w ciągu dnia. Nie do końca się to sprawdza. Ponowne nagrzanie wymaga zwiększonego poboru energii.

Jest jednak skuteczny sposób na zmniejszenie opłat w sezonie grzewczym. Odkąd go stosuję, płacę znacznie mniej, a w domu mam ciepło. Po co więc przepłacać? 

Przestań płacić krocie za ogrzewanie

Z roku na rok jest coraz drożej. Cora więcej płacimy nie tylko za produkty spożywcze, ale i za media, w tym czynsz, prąd, wodę, czy ogrzewanie. Jest jednak prosty sposób, by zaoszczędzić w zimowym sezonie.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Przede wszystkim nie suszmy prania na grzejnikach. Ograniczają one dostarczanie ciepła. Efekt jest taki, że w domu jest chłodniej mimo, iż kaloryfery grzeją z maksymalną mocą.

Jest jeszcze jeden sposób, by zaoszczędzić na ogrzewaniu. Sprawdźmy swoje okna. To przez nie ucieka dużo ciepła, a w domu mimo grzania panuje nieprzyjemny chłód. Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? 

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.jpg
canva/AslanAlphan

Jedna zmiana i w domu jest ciepło

Najlepszym sposobem na zatrzymanie ciepła w domu, jest zmiana trybu w oknach z letniego na zimowy. Jak to zrobić? 

Wystarczy, że otworzysz okno. W ramie okiennej znajduje się prostokątna śruba, która porusza się, gdy naciskasz klamkę. Przy pomocy kombinerek lub specjalnego klucza złap śrubę i skieruj ją ku ramie okna. W ten sposób zwiększysz docisk uszczelek. 

Dlaczego zmiana trybu w oknach jest tak istotna?

Przez większość część roku okna mogą mieć tryb letni, jednak w momencie, gdy przychodzą mrozy, zacznie nam to dokuczać. Uszczelki nie są bowiem dociśnięte, więc przez okna przedostaje się zimne powietrze.

Przełączenie trybu w oknach na zimowy sprawi, że mróz nie będzie przeciskał się do domu, a w pomieszczeniach od razu zrobi się cieplej. Nie będziemy musieli już włączać kaloryferów na maksymalną moc, więc zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

jak zaoszczędzić na ogrzewaniu.jpg
canva/Falombini

Zobacz także: