DomekIOgrodek.pl
Plamy z kurkumy

pixabay.com/cgdsro (CC0 Domena publiczna)

Jak usunąć uciążliwe plamy z kurkumy? Błyskawiczne sposoby

23 Stycznia 2021

Autor tekstu:

Marta Idzikowska

Udostępnij:

Kurkuma to przyprawa, którą dodajemy do wielu dań w naszej kuchni. Niestety, zostawia uciążliwe plamy na skórze, blacie i tkaninach, których bardzo trudno się pozbyć. Dzisiaj przedstawimy sposoby, dzięki którym szybko usuniesz

Kurkuma to przyprawa z rodziny imbirowatych. Stosuje się ją w daniach kuchni orientalnej, takich jak np. curry.  Możemy spotkać ją w różnych gotowych mieszankach przypraw, które nabywa się w sklepie.

Ze względu na obecność w niej kurkuminy, nadającej charakterystyczny, żółto-pomarańczowy kolor, używana jest do barwienia kosmetyków, żywności i tkanin. Stąd też, gdy pojawi się w naszym domu niechciana plama z kurkumy, jest tak ciężko ją usunąć. Na szczęście mamy na to proste domowe sposoby.

Usuwanie plam z kurkumy z blatu

O te plamy nie jest trudno - powstają w trakcie gotowania, wystarczy, że trochę rozcieńczonej przyprawy spadnie na blat i problem gotowy. Warto wtedy użyć mleczka do czyszczenia, które zawiera wybielacz i drobinki substancji ściernych. Jeśli zależy ci na tańszym sposobie, zastosuj samodzielnie wykonaną pastę z sody i odrobiny wody. Po nałożeniu jej na blat porządnie go wyszoruj i spłucz wodą.

Jeśli kurkuma zabrudzi płytki, zastosuj słaby roztwór wybielacza lub po prostu wyczyść je środkiem przeznaczonym do tego typu powierzchni.

Plamy z kurkumy na tkaninach

Jeśli chodzi o plamy na tkaninach, to trzeba działać szybko. Od razu przepłucz zabrudzone ubranie lub inny materiał w wodzie i zalej plamę mydłem w płynie, po czym zostaw całość na 30 minut. Następnie potraktuj zabrudzenie octem lub potrzyj je kawałkiem cytryny. Jeśli masz taką możliwość, wystaw tkaninę na słońce i poczekaj, aż wyschnie. 

Plamę z kurkumy, która powstanie na dywanie, warto najpierw spryskać ją wodą sodową, po czym osuszyć fragment ręcznikiem. Następnie przygotuj mieszankę octu winnego i wody w proporcji pół szklanki octu na szklankę wody. Trzyj plamę, dopóki nie zejdzie.

Zabrudzenie, które wyjątkowo mocno wbiło się w twoją tkaninę, można także spróbować usunąć roztworem wody utlenionej - przydaje się, gdy z opóźnieniem zareagowaliśmy na powstanie plamy.

Plamy z kurkumy na powierzchni skóry

Podobne artykuły

jajka

Porady domowe

Nie przechowuj jajek na drzwiach lodówki

Czytaj więcej >
trik

Porady domowe

Wetknij zapałki do doniczki - efekty zachwycają

Czytaj więcej >
fugi

Porady domowe

Jak wyczyścić fugi? Genialny trik

Czytaj więcej >
gołębie

Porady domowe

Świetne triki na pozbycie się gołębi z balkonu bez robienia im krzywdy

Czytaj więcej >
Świeczka

Porady domowe

Genialny trik na usuwanie plam z wosku z dywanu. Wystarczy stara gazeta

Czytaj więcej >
Skrzydłokwiat

Porady domowe

Skrzydłokwiat – roślina oczyszczająca powietrze. Stwórz dobry klimat w swoim domu

Czytaj więcej >