Planujesz posadzić go w ogrodzie? Uważaj, niewielu wie, jak bardzo szkodzi
Ta wyjątkowa roślina rzuca się w oczy pod koniec zimy. Przepięknie pachnie i prezentuje się na tle nadal ponurego krajobrazu. Fioletowo-różowe kwiaty pojawiają się na gałęziach, które jeszcze nawet nie mają liści. Czy wiesz, o jaką roślinę chodzi?
Wawrzynek wilczełyko zaczyna kwitnąć naprawdę wcześnie. To idealna roślina, jeśli zaraz po zimie, chcemy zobaczyć trochę koloru w naszym ogrodzie. Jednak gdy zdecydujesz się ją zasadzić, musisz uważać na jedną rzecz.
Roślina, która kwitnie, zanim wypuści liście
Wawrzynek wilczełyko jest niedużym krzewem. Występuje dziko i jest pod ochroną, ale znajdziemy go też w sklepach. Uwagę przykuwają jego piękne miododajne kwiaty, które pojawiają się zaraz po zimie.
Kwiaty na roślinie pojawiają się późną zimą, ale czasem możemy zobaczyć je w grudniu. Nie opadają nawet jeśli temperatura na zewnątrz wyniesie -10 stopni Celsjusza. Jak dbać o wawrzynek wilczełyko?
Roślina jest bardzo prosta w uprawie i nie ma dużych wymagań. Poradzi sobie na każdy stanowisku. Kluczowe jest tutaj podłoże i odpowiednia temperatura gleby. Musimy pamiętać też o jednej ważnej rzeczy, jeśli decydujemy się na tę roślinę.
Jakie wymagania ma wawrzynek wilczełyko?
Wawrzynek wilczełyko najlepiej czuje się w żyznym, stale wilgotnym i próchniczym podłożu. Dobrze rośnie w ziemi o odczynie zasadowym i obojętnym, ale w podłożu delikatnie kwaśnej też sobie poradzi.
Najważniejsza dla rośliny jest temperatura gleby. Wawrzynek wilczełyko w mocno nagrzanej glebie może zacząć zamierać i przestać rosnąć. Jeśli decydujemy się na tę roślinę, musimy pamiętać też, że jest ona śmiertelnie niebezpieczna.
Uważaj na wawrzynek wilczełyko
Wawrzynek wilczełyko pięknie wygląda i ma naprawdę niepozorną nazwę. Jego sok i owoce są niezwykle toksyczne. Jeśli więc zabieramy się za przycinanie lub inne prace pielęgnacyjne, konieczne są długie, gumowe rękawice.
Sok w kontakcie ze skórą wywołuje natychmiastową reakcję. Na skórze pojawia się opuchlizna, a następnie trudno gojące się rany i owrzodzenia. Owoce są jeszcze bardziej toksyczne…
Owoce pojawiają się latem, jednak pod żadnym pozorem nie powinniśmy ich zrywać. Zjedzenie kilku może kosztować nas życie. Po zjedzeniu jagód szybko zauważymy pierwsze sygnał zatrucia. Na początek zaczną puchnąć usta i język.
Kolejnym symptomem jest biegunka i wymioty. Następnie może dojść do śpiączki, a nawet zatrzymania akcji serca. Konsekwencje zjedzenia jagód wawrzynek wilczełyko w wielu przypadkach kończą się tragedią.
Zobacz także:
- Możesz dostać nawet 5 tys. zł za zbieranie deszczówki. Złóż wniosek
- Najlepszy czas na przycięcie lawendy po zimie. Bajecznie zakwitnie
- Obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Posadź to warzywo w swoim ogrodzie