DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Po posadzeniu ich w ogrodzie nornice przestaną być problemem. Szkodniki uciekną w popłochu
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 09.02.2023 13:19

Po posadzeniu ich w ogrodzie nornice przestaną być problemem. Szkodniki uciekną w popłochu

Po posadzeniu ich w ogrodzie nornice przestaną być problemem. Szkodniki uciekną w popłochu
canva/Denja1

Jak pozbyć się nornic? Zapomnij o trutkach i przekopywaniu ogrodu. Nornice wypłoszysz dzięki niektórym roślinom. Ich zapach drażni szkodniki, które szybko znajdą sobie inne miejsce. Skuteczne są również inne metody jak sypanie cynamonu, czy odstraszacze dźwiękowe. Niektórzy zabezpieczają rośliny specjalną siatką lub przekopują cały ogród. To bardzo czasochłonne zajęcia. Inni stosują środki chemiczne. Środki te szkodzą nie tylko nornicom, ale i innym zwierzętom ogrodowym, ptakom, a nawet psom i kotom. Jak pozbyć się nornic? Szkodniki wypłoszymy w bardzo prosty sposób, nie szkodząc środowisku i nie tracąc na to dużo czasu i nakładu pracy.

Jeśli w naszym ogrodzie pojawiły się nornice, wystarczy, że posadzimy w nim rośliny, których zapach jest dla nornic odstraszający. Podobnie działa między innymi mielony cynamon lub suszone pędy bluszczu. Jak pozbyć się nornic? Mamy jeszcze 3 skuteczne metody.

Nornice nie tolerują zapachu niektórych roślin

W ogrodzie posadź czosnek pospolity, czosnek niedźwiedzi, miętę lub porzeczkę czarną. Cesarska korona, nostrzyk, wilczomlecz, gorczyca i rącznik pospolity to kolejne rośliny, których nornice nie lubią i wyniosą się z Twojego ogrodu bardzo szybko.

Do tuneli wykopanych przez nornice włóż kilka ząbków czosnku, suszone pędy bzu lub liście orzecha włoskiego. Nornice bardzo nie lubią zapachu tych roślin. Podobnie jak w przypadku posadzenia odpowiednich roślin, szybko znikną z ogrodu.

czosnek niedźwiedzi na nornice
canva/rolffo brenner

Jak pozbyć się nornic? Poznaj 3 równie skuteczne sposoby

Nornice nie lubią również zapachu mielonego cynamonu. Wystarczy, że wsypiesz przyprawę do tuneli, a szkodniki uciekną. Dodatkową zaletą cynamonu jest silne działanie wzmacniające, przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Rośliny będą lepiej rosły, kiedy oprószysz ziemię przyprawą i wymieszasz, żeby wtłoczyć ją pod powierzchnię.

Do ogrodu wpuść psa lub kota. Możesz powbijać w ziemię drągi, na których zaczną siadać większe ptaki. Nornice boją się drapieżników. Jeśli zobaczą, że na zajętym przez nie terenie jednak czeka niebezpieczeństwo, wyniosą się.

Dobrym sposobem są również odstraszacze dźwiękowe. W sklepach kupisz profesjonalne, akustyczne odstraszacze, które emitują dźwięk o częstotliwości niesłyszalnej dla ludzi, ale bardzo drażniącej dla nornic, kretów, myszy i innych zwierząt. Możesz powbijać patyki w ziemię i powkładać w nie puste puszki lub butelki. Hałas również przestraszy szkodniki.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek: