Podlej zielistkę domowym nawozem. Praktycznie od razu zacznie wypuszczać nowe liście
Zielistka to piękna roślina doniczkowa, której licie przypominają trawę. Bezpieczna dla zwierząt, a do tego fantastycznie oczyszcza powietrze. Nic zatem dziwnego, że jest tak popularna, jako roślinka doniczkowa. Jeśli zdecydowaliśmy się na posiadanie jej w domu, warto wiedzieć, jak pielęgnować zielistkę.
Jaką rośliną jest zielistka?
Zielistka, inaczej nazywana zielistek to roślina pochodząca z rodziny szparagowatych. Jest byliną, której oryginalne środowisko to tropikalne tereny Afryki, Azji, Australii i Ameryki. Posiada różne gatunki, z których najbardziej kojarzona jest zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum). Jej charakterystyczną cechą rozpoznawczą są przypominające źdźbła trawy listki. Uchodzi za jedną z najłatwiejszych do uprawy roślin.
Wiercił w ścianie i pomylił się o kilka cm. Nagle się zaczęło, nagranie porażaJak pielęgnować zielistkę
Po zabraniu naszej rośliny do domu warto przygotować jej nasłonecznione miejsce, które nie jest w pełnym słońcu, gdyż zwyczajnie zblaknie. Zielistce nie jest straszny cień, czy półcień. Jej pasiaste odmiany bujnie rozrosną się w przyciemnionych miejscach.
W przypadku podłoża zielistka zdecydowanie preferuje mniej żyzne gleby, które jednak warto od czasu do czasu użyźniać. Do tego, warto zwrócić uwagę czy jest przepuszczalne o lekko kwaśnym odczynie: 5,5-6,5 pH.
Warto pamiętać, że roślina ta wymaga umiarkowanego podlewania. W okresie letnim zaleca się podlewanie zielistki od dwóch do trzech razy w tygodniu, natomiast zimą trochę rzadziej. Nie wolno dopuścić do tego, aby woda ostała się w doniczce i ważne, aby miała temperaturę pokojową i odstała nieco przez jakiś czas.
Nawożenie zielistki jest bardzo istotne, gdyż część nawozu oraz wodę magazynuje w swoich bulwiastych korzeniach. Jeśli powtarzamy czynność regularnie, rozrastają się. Zapasy te pomagają jej, kiedy przypadkiem niechcący ją przesuszymy.
Najlepszy domowy nawóz do zielistki
W czasie nawożenia warto korzystać z naturalnych, domowych nawozów, które dodatkowo przyczyniają się do wypuszczania przez roślinę nowych liści. Do tego najlepiej sprawdza się domowy nawóz ze skorupek jaj, a także nawóz z drożdży.
Czego nie lubi zielistka?
Roślina ta nie lubi przelania. Najlepszym momentem do podlania zielistki jest wtedy, kiedy wierzchnia warstwa podłoża stała się lekko przeschnięta. Owszem, przepada za wilgotnym podłożem, ale zdecydowanie lepiej jest zielistkę przesuszyć niż przelać.
Jako że zielistka ma delikatne listki lepiej ich nie myć ani nie nabłyszczać, ale wskazane jest zraszanie ich.