Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Zapomnij o sklepowych nawozach, ten naturalny produkt jest sto razy lepszy. Działa natychmiast, używały go nasze babcie
Adam Moskal
Adam Moskal 11.01.2023 11:32

Zapomnij o sklepowych nawozach, ten naturalny produkt jest sto razy lepszy. Działa natychmiast, używały go nasze babcie

Czym nawozic rośliny?
canva/Anna Ostanina, Getty Images

Babcine sposoby na pielęgnacje kwiatów są sprawdzone, tanie i niezwykle skuteczne. Warto przekonać się o tym w rzeczywistości, szczególnie jeśli potrzebujemy do tego domowych produktów, które kosztują grosze.

Jednym z takich zbawiennych dla roślin składników są drożdże piekarnicze. Okazuje się, że mają genialny wpływ zarówno na organizm człowieka, jak i kwiaty. Co więcej, są znacznie tańsze niż gotowe nawozy, a nierzadko sprawdzają się znacznie lepiej.

Drożdże jako odżywka do kwiatów. Jak działają?

Dlaczego drożdże tak wspaniale działają na rośliny? Otóż mają w sobie mnóstwo wzbogacających je składników, między innymi węglowodanów, żelaza i wielu witamin z grupy B.

Dzięki stosowaniu odżywki wykonanej z tego produktu twoje sadzonki ukorzenią się znacznie lepiej, a do tego wzmocni się działanie całego systemu korzeniowego. Uchroni roślinę przed atakiem szkodliwych drobnoustrojów i genialnie przyspieszy wzrost roślin.

Jeśli będziesz stosować tę miksturę regularnie, zauważysz, że twoje kwiaty są zdecydowanie bardziej bujne, zdrowsze, a ich pielęgnacja jest znacznie prostsza. Możesz również wykorzystać drożdże do uprawy warzyw - doskonale zabezpieczą je przed szarą pleśnią.

Nawóz z drożdży
canva/Maria Korneeva, Getty Images

Drożdże jako odżywka do kwiatów. Jak ją wykonać?

Do wykonania mikstury wystarczy ci kostka drożdży piekarniczych, które bez problemu kupisz w każdym sklepie za mniej niż złotówkę. Do tego potrzebujesz 10 litrów ciepłej wody, najlepiej przegotowanej i odstanej.

Produkt pokrusz i wrzuć do naczynia, po czym zalej całość wodą i bardzo dokładnie wymieszaj. Odżywkę odstaw na około 60 minut do rozpuszczenia - przy okazji upewnisz się, że drożdże żyją.

Po tym czasie, gdy roztwór osiągnął temperaturę pokojową, można podlać nim nasze rośliny. Najlepiej, jeśli będziesz stosować taką pielęgnację dwa razy w miesiącu, a efekty zauważysz już po kilku tygodniach.

Jeśli natomiast chcesz zastosować oprysk na warzywa, które hodujesz na balkonie lub w ogrodzie, rozpuść drożdże w pół litra ciepłego i tłustego mleka, a dopiero potem rozcieńcz całość w 10 litrach wody.

Artykuły polecane przez redakcję Domek i ogródek:

  1. Nie ma lepszego domowego sposobu na kamień w toalecie. Ten płyn błyskawicznie go usuwa

  2. Dlaczego warto włożyć do szafy z ubraniami kawałek szkolnej kredy? Zrób to, szybko sobie podziękujesz

  3. Nie ma lepszego domowego sposobu na kamień w toalecie. Ten płyn błyskawicznie go usuwa