Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Wnętrza > Podziel się tym warzywem z zielistką. Rozrośnie się i pięknie zakwitnie
Kamil Świętek
Kamil Świętek 25.01.2024 12:39

Podziel się tym warzywem z zielistką. Rozrośnie się i pięknie zakwitnie

Domowy nawóz do zielistki
Canva/Dimitry Chernystev; Shutter/Bogdan Sonjachnyj

Zielistka to bardzo ciekawa roślina, którą chętnie ozdabiamy wnętrza naszych domów. Przypomina kępkę gęstej trawy, chociaż w praktyce jest rośliną ozdobną. Jej nietypowy wygląd sprawia, że często nie wiemy, w jaki sposób powinniśmy ją pielęgnować.

Tu z pomocą przychodzi domowy nawóz do zielistki. Nie uwierzycie jakie to proste. Dzięki jego aplikacji wasza roślina nie tylko będzie poprawnie się rozwijać, ale również pięknie zakwitnie.

Czym jest zielistka?

Zielistka to roślina szparagowata pochodząca z Afryki Południowej. Jej nietypowy wygląd sprawia, że jest chętnie uprawianą rośliną ozdobną na całym globie. W Polsce zielistka jest popularną rośliną doniczkową, jednakże nie idzie to w parze z wiedzą ogrodników o jej poprawnej pielęgnacji.

Tymczasem stosując domowy nawóz do rośliny przypominającej kępkę trawy, możemy oczekiwać spektakularnych efektów. Mało kto wie, że odpowiednio pielęgnowana zielistka może nawet zakwitnąć. Na ten widok warto chwilę poczekać.

Domowy nawóz do zielistki 2.jpg
Canva/teresinagoiafoto

Podziel się z nią tym warzywem

Z czego wykonać domowy nawóz do zielistki? Nic prostszego. Wystarczy pokroić ogórka na niewielkie kawałki, zblendować go i zalać 1 litrem wody. Następnie całość należy miksować przez około 2 minuty na gładką masę, a potem przecedzić przez sitko, co pozwoli na usunięcie zbędnego miąższu.

Tak przygotowana odżywka powinna być stosowana raz na 30 dni. Doskonale użyźni ona glebę oraz wzmocni roślinę, podobnie jak wywar z fusów z kawy, czy nawóz ze skórek po bananie.

Dlaczego domowy nawóz do zielistki jest tak skuteczny?

Zielistka do odpowiedniego wzrostu potrzebuje witamin A, C, E, K, zawartych w ogórku, a także lekko kwaśniej gleby o odczynie pH 5,5-6,5. Wymaga ona podlewania jedynie 2-3 razy w tygodniu w okresie letnim (zimą rzadziej) oraz półcienistegeo stanowiska.

Stosując naturalne, domowe nawozy do zielistki mamy pewność, że nie zakwasimy zbyt mocno gleby, a tym samym zafundujemy jej istną bombę witaminową. Czy zatem warto przepłacać za specjalistyczne nawozy do zielistki? Z pewnością nie.

Domowy nawóz do zielistki 3.jpg
Canva/Tirta yasa, Getty Images

ZOBACZ TEŻ: