Wyszukaj w serwisie
aktualności salon kuchnia łazienka oświetlenie wnętrza ogród i taras porady domowe quizy
DomekIOgrodek.pl > Ogród i taras > Dziadek przed zimą robi 1 rzecz w ogrodzie. Na wiosnę wszystko rośnie jak szalone
Patrycja Grzebyk
Patrycja Grzebyk 03.10.2023 15:51

Dziadek przed zimą robi 1 rzecz w ogrodzie. Na wiosnę wszystko rośnie jak szalone

ziemia w ogrodzie
Canva / Dzurag, Getty Images

Jesień to idealna pora na przygotowanie ziemi w ogrodzie. Po intensywnych miesiącach, w których gleba zasilała nasze rośliny i dawała plony, musimy o nią zadbać. Właśnie teraz przyszedł czas na jej oczyszczenie. Mój dziadek podpowiedział, jak to zrobić.

W pojawiły się puste połacie, w których jeszcze kilka tygodni temu rozwijały się warzywa i inne rośliny jednoroczne. Warto już teraz się nimi zająć. Dzięki temu nie rozwiną się chwasty, a gleba będzie gotowa na przyszły sezon.

Jak zadbać o ziemię w ogrodzie na jesień?

Jesienią powoli kończy się zbieranie plonów. To idealny moment na przygotowanie ziemi w ogrodzie. Praca najlepiej zacząć od pozbycia się roślin jednorocznych i oczyszczenia gleby z powoli wyrastających na niej chwastów.

Dzięki tym zabiegom zapobiegniemy intensywnemu rozwojowi chwastów na wiosnę. Kolejnym krokiem jest przekopanie i zasilenie ziemi w ogrodzie. To ważny moment po tegorocznej eksploatacji gleby.

Najlepiej przekopaną ziemię zasilić nawozami organicznymi. Świetnie sprawdzi się obornik, kompost i nawozy zielone. Rozprowadzamy je, a następnie ponownie przekopujemy i mieszamy z ziemią. Dziadek poleca na jesień zrobić jeszcze jedną rzecz.

ziemia w ogrodzie
Canva / Wirestock

Nie zapominaj o tym zabiegu przed zimą

W miejscach, w których uprawialiśmy warzywa i owoce jednoroczne, musimy pamiętać o przekopaniu ziemi oraz odpowiednim nawożeniu. Jednak inne fragmenty ogrodu też wymagają naszej uwagi.

Właśnie teraz powinniśmy zadbać o trawniki i odkwaszenie gleby. W naszym klimacie ziemia naturalnie się zakwasza, co nie sprzyja niektórym rodzajom roślin. Właśnie dlatego co 2-3 lata warto wpłynąć na jej odczyn.

Dziadek zdradził, że rozpoznamy to właśnie po trawniku. Jeśli źdźbła trawy są słabe, tracą kolor i pojawiają się suche placki, oznacza to, że ziemia w ogrodzie potrzebuje wapnowania. Jak je wykonać?

Jak zadbać o trawnik przed zimą?

Wapnowanie ziemi w ogrodzie poprawi jakość gleby i wpłynie nie tylko na odczyn, ale również na jakość i wygląd trawnika. Zabieg najlepiej wykonać właśnie teraz, kiedy przestaliśmy zasilać trawnik innymi nawozami.

Wapnowanie wykonuje się specjalnie przygotowanymi do tego nawozami. Zabieg ten należy powtarzać co kilka lat. Dzięki temu ziemia będzie miała optymalne pH.

ziemia w ogrodzie
Canva / Monkey Business Images

Zobacz także: